שלוש שנים לרב אלישע וישליצקי
שלוש שנים לרב אלישע וישליצקי צילום: ישיבת ההסדר ראשון לציון

במלאת שלוש שנים לפטירתו של הרב אלישע וישליצקי זצ"ל ערכה ישיבת ההסדר בראשון לציון יום עיון לזכרו.

במשך שנים ארוכות שימש הרב אלישע וישליצקי כמלווה אימוני בישיבת ההסדר בראשון לציון.

את יום העיון פתח בנו של הרב וישליצקי, הרב אלעד וישלצקי, שדיבר על דמותו המאירה של אביו. "'ממעייני הישועה', הפסוק שהיה שגור על לשונו הוא משקף בדיוק את דמותו", אמר. "הנקודות שאפיינו אותו היו תורת חיים ונאמנות לתורה. זה הופיע בשמחה, בחיוניות, בחיוך ובאור שקרן מעיני, הרגישו איך תורתו מחיה ומאירה את החיים. אבא זצ"ל היה אח מהאנשים שבהם ניכר שהתורה מאירה את דרכם ודרך העולם".

אחריו דיבר הרב איתי טוכפלד על דמותו של הרב כמחנך. "הרב אלישע היה לוקח מכל סיפור מופתים את הנקודה הרלוונטית לשומעים על מנת שיוכלו להתגדל ולהתקדם", אמר. "בנוסף, הרב אלישע תמיד היה נוסע לכל שיעור שביקש, ולכל מקום בו רצו שידבר דברי תורה, בכל מקום, נידח ככל שיהיה, בבקעה, לחיילים, ולא עניין אותו כמה אנשים ישמעו את השיעור שלו, הרב מעולם לא עשה חשבון. מה שחשוב זה להתייצב איפה שצריך, מתי שצריך".

הרב שי הירש שוחח על דמותו של הרב אלישע בהנהגת הציבור. "הרב אלישע היה חלק חשוב בישיבה, ומסר נפש על מנת להגיע לישיבה בכל שבוע ולעיתים גם כמה פעמים בשבוע לשיעורים ארוכים, חרף יומו העמוס כידוע", אמר.

לדבריו, "אנשים רבים היו באים לראות את דבריו, וכן בפורים בישיבה, הרב אלישע היה מגיע וביחד עם ראש הישיבה היו עושים בית דין לגזרות טובות, בשמחה גדולה מאוד מאוד, כדרכו הגדולה של הרב אלישע. הרב מסר עצמו על כל מפעל כלל ישראלי, תנועת אל עמי, שכונת קדמת ציון ועוד. הרב החיה שפלים ונדכאים, הרב אלישע קיבל המונים רבים לייעוץ בכל תחומי החיים, החל מאברכים, ועד משתדכים, דרכו הייחודית של הרב הייתה, להקשיב למתייעץ, ולהביא אותו להבנה העצמאית, על ידי שאלות בירור שלו, היכן הוא נמצא, והיכן הוא יכול להיות".

ראש הישיבה הרב שלמה לוי: "הנקודה המרכזית ביותר של הרב אלישע ז"ל היא בחינת אברהם אבינו בעולם. אברהם אבינו פתח את האוהל שלו, אכילה, שתיה ולינה. מהצד השני הרב אלישע היה כמו שמואל הנביא. לא חיכה שהציבור יגיע אליו אלא הלך אל הציבור. הוא הלך מגרעין לגרעין מבית כנסת לבית כנסת, ממקום למקום לאורך כל הארץ, לא השאיר מקום שבו הוא לא ביקר ולא לימד תורה".

לדבריו, "גם אחרי האירוע, כשהוא כבר חש לא טוב הוא הקפיד להמשיך ללכת בבתי ישראל כדי להפיץ תורה. הענווה העדינות והצניעות ויראת שמים שלא רואים בדורות שלנו, דמות שכל כולה אומרת קדושה ועשייה למען כלל ישראל. הוא היה צדיק כלל ישראלי. שאלת העם היא שהעסיקה אותו. הוא נתן לציבור הרחב לזכות ולשתות מתורת הרב זצ"ל ובנו הרב צבי יהודה זצ"ל. כמו אלישע שגידל את בני הנביאים, כך הרב אלישע גידל את הדור החדש מתוך מבט של אמונה וקדושה ומתוך אמונה בגודלו של הדור. ההסתלקות שלו היא איבוד הלב הפועם של דור הגאולה. המסירות למען עם ישראל היא הרב אלישע".