אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: istock

פרופ' אליהוא כ"ץ, פרופ' אמריטוס במחלקה לתקשורת ועיתונאות ע"ש נח מוזס באוניברסיטה העברית בירושלים, ובמחלקה לתקשורת ע"ש אננברג באוניברסיטת פנסילבניה, הלך לעולמו בגיל 95.

כ"ץ היה מחלוצי חקר התקשורת בעולם והמייסד של המחלקה לתקשורת ועיתונאות באוניברסיטה העברית.

מחקריו על אמצעי תקשורת ההמונים והתקשורת הבין-אישית היוו בסיס להבנת השפעתה של התקשורת על החברה והתרבות. החל משנות ה-50 ועד שנותיו האחרונות הוא חיבר 23 ספרים וכ-200 מאמרים פורצי דרך. פרופ' כ"ץ טיפח דורות של תלמידי מחקר ברחבי העולם, והיה מרצה אהוב ונערץ.

פרופ' כ"ץ עמד בראש צוות ההקמה של הטלוויזיה הישראלית בשנות ה- 60 והיה למנהלו הראשון של הערוץ הראשון.

תרומתו יוצאת הדופן הוכרה על ידי המוסדות האקדמיים היוקרתיים ביותר בארץ ובעולם, על ידי אנשי מקצוע בתחום העיתונות ועל ידי הציבור הרחב. פרופ' כ"ץ זכה בפרסים רבים, ביניהם 11 תארי דוקטור של כבוד מאוניברסיטאות בישראל וברחבי העולם, פרס בורדה ופרס מקלוהן, פרס מפעל חיים של האגודה הבינלאומית לחקר התקשורת, ופרס ישראל ב-1989.

פרופ' ברק מדינה, רקטור האוניברסיטה העברית, ספד לכ"ץ ומסר כי "עבודתו לאורך השנים הניחה את היסודות החשובים ביותר למחקר אקדמי ותרבותי ברמה המקומית והבינלאומית. תרומתו המחקרית למחקר פורץ דרך, שהקדים את זמנו מלווה אותנו עד היום וימשיך ללוות את תלמידי העתיד של תחום התקשורת ומדעי החברה".