עדי בשבילכם
עדי בשבילכםצילום: נעמה בזיז

מוקד עדי בשבילכם, המספק מענה חירום ושאינו חירום לאנשים עם מוגבלויות ובני משפחותיהם, מפרסם את דו"ח הפניות לשנת 2021.

בדו"ח נכתב כי אחת מכל חמש פניות שמקבל המוקד נוגעת לקושי של אנשים עם מוגבלויות המסיימים את שהותם במסגרות החינוך למצוא תעסוקה, ואחד מכל שלושה אנשים עם מוגבלויות אינו מודע לזכויותיו השונות.

עוד עולה מן הדו"ח כי 50% מהפניות עוסקות בסוגיות הקשורות במוגבלות מורכבת, כ-20% באוטיזם וכ-25% במוגבלות בינונית-קלה ובודדים בנושאים הקשורים בבריאות הנפש.

המוקד, שנתן מענה בשנת 2021 לכ-3,000 אנשי מקצוע, הורים ואנשים עם מוגבלויות, מציין כי השנה חל זינוק של עשרות אחוזים בתכנית 'בייביסטר מיוחד במינו'. תכנית אשר מאפשרת לסטודנטים לחינוך מיוחד להציע עצמם כבייביסיטרים בהם יש ילד עם מוגבלויות.

מירי אריכא, מנהלת מוקד עדי בשבילכם: "חווינו השנה עלייה משמעותית בכמות הפניות, כאשר ניכר לראות את הקושי של אנשים עם מוגבלויות ובעיקר של משפחותיהם למצות את הזכויות השונות המגיעות להם על פי חוק, כמו כן את האתגר הגדול של אנשים עם מוגבלויות שמסיימים את התכניות הלימודיות למצוא מסגרת תעסוקתית שמתאימה ליכולות שלהם".

עוד אומרת אריכא: "אם כל זאת יש מקום לשדר אופטמיות, בשנים האחרונות ראינו קושי של הורים במציאת בייביסיטר והשנה ראינו זינוק אדיר בתכנית המיוחדת המשדכת סטודנטים לחינוך עם משפחות של אנשים עם מוגבלויות ומאפשרת להם לצאת לכמה שעות של התאווררות מבלי לחשוש להשאיר את הילדים בבית".