הרבנים בכרמי הנדיב
הרבנים בכרמי הנדיב צילום: מכון צומת

מכון צומת מקדם בחודשים האחרונים פתרונות בנייה שיאפשרו לשומרי השבת לגור ולחיות ללא חשש הלכתי במגדלי המגורים הגבוהים שהולכים ונבנים.

בין הבעיות הקיימות במגדלים: דוחסני אשפה בעלי עין אוטומטית, תאורה במסדרונות שמופעלת על ידי חיישנים ומדי מים שמודדים, רושמים ומשדרים ישירות בהתאם לנתוני הצריכה.

המכון פיתח שעוני שבת מתוחכמים שמתאימים למכשירים אלו ומאפשרים את פעולתם ללא חילול שבת.

בהזמנת ראש מכון צומת הרב מנחם פרל הגיעו היום (חמישי) רב המועצה האזורית גוש עציון הרב יוסף צבי רימון ורבה לשעבר של תנובה הרב זאב וייטמן לראות כיצד עובדות המערכות השונות.

הרבנים זכו לסיור מקיף ושמעו את יו"ר חברת הבניה שלום וסרטייל, מנהל הפרויקט קובי שמעוני והמהנדס הראשי של מכון צומת יוני בן דוד. כמו כן שמעו את הרב פרל ואנשי מחלקת ההלכה של המכון. הסיור הביא להפריה הדדית ונרשמו מספר הצעות לפתרונות חלופיים וחידוד של סוגיות שונות.

ראש מכון צומת הרב מנחם פרל סיכם: "נמשיך לקדם את פרויקט הבית הכשר, הן בשיח עם הציבור הכללי והן בשיח כלל רבני. ככל שציבור רחב יותר ייחשף לבעיות ולפתרונות נוכל להגיע לבית כשר שלם וכשר יותר".

יו"ר חברת הנדל"ן ציפחה אינטרנשיונל עו"ד שלום וסרטייל ציין בדבריו כי "כל לקוח דתי או מסורתי חייב לדרוש תעודת הכשר לבניין רב קומות, כי אחרת ימצא עצמו מחלל שבת. יתר על כן, על רמ"י ועל משרד השיכון, להכניס תנאי סף במכרזים, המחייבים לעמוד בכללי צומת או גוף דומה, כך שהבניינים שבמכרז יוכלו להיות מיועדים גם לציבור דתי ומסורתי, אחרת יוצא שברוב המכרזים גופים אלה משתמשים במשאבי ציבור רק עבור אוכלוסייה שאינה דתית ואינה מסורתית, שהרי מרביתם המכריע מיועד לבניינים רבי קומות".