תלמידים בקורונה. אילוסטרציה
תלמידים בקורונה. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מספר התלמידים המבודדים מזנק ונוצר מצב של סגר בפועל גם במערכת החינוך, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'.

המצב העגום הזה צפוי להגיע השבוע לשיאו כשמערכת החינוך נכנסת לשבוע קריטי, ובימים הקרובים צפוי מספר התלמידים החולים ומספר התלמידים שבבידוד לנסוק עוד יותר.

כך, נתוני תחלואה הראו אתמול על יותר מ־40 אלף מאומתים בכלל מערכת החינוך, מתוכם כ־35,076 תלמידים ועוד 5,610 אנשי חינוך. גם מספר התלמידים בבידוד עולה, ועומד על פי הנתון הרשמי על 75,547 תלמידים.

עם זאת, המספר האמיתי גבוה בהרבה, מכמה סיבות: ראשית, במתווה הבדיקות החדש לא כולם נבדקים תחילה בבדיקת אנטיגן מוסדית, וחלק נשארים בבית על סמך בדיקת אנטיגן ביתית. שנית, לא כל מנהלי בתי הספר מעבירים נתונים אל מרכז השליטה והבקרה של משרד החינוך, והוא סובל מתת־דיווח על היקף התלמידים והכיתות בבידוד.

נוסף על כך, בחלק מהערים אחים של תלמידים שנחשפו לחולה מאומת אינם רשאים להגיע אל מוסדות החינוך (אף שהם עצמם לא פגשו בחולה מאומת), כך שמשרד החינוך מתמודד עם חוסר בהירות אדיר בנוגע להיקף התחלואה במערכת החינוך.

אתמול דווח על יותר מ־30 בתי ספר סגורים, ומספרם של גני הילדים הסגורים לא ידוע. הנתון המטריד ביותר הוא מספר החולים החדשים במערכת החינוך, שממשיך לעלות. בסוף השבוע התגלו 6,728 חולים חדשים במערכת החינוך (שמהווים כ־40 אחוזים מכלל החולים), ומהם 5,871 תלמידים חולים חדשים.

המשמעות עבור מערכת החינוך בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים היא קריטית, שכן כל חולה כזה מכניס לבידוד עשרות תלמידים. כך, למשל, אם מחצית מהתלמידים החולים, כ־3,000, הם תלמידי גן או יסודי - כל אחד מהם יכול להכניס לבידוד באופן פוטנציאלי 30-10 תלמידים שאינם פטורי בידוד, כלומר מחוסנים או מחלימים. יש לציין כי שיעור התלמידים פטורי הבידוד בגני הילדים עומד על 20 אחוזים בלבד (106 אלף מתוך 540 אלף), ושיעור התלמידים פטורי הבידוד בבתי הספר היסודיים, כיתות א'-ו', עומד על 34 אחוזים בלבד (350 אלף מתוך מיליון תלמידים).

מתווה הבידודים החדש, ששולח כל תלמיד שאינו מחוסן לבידוד ללא כל דרך להשתחרר ממנו (כפי שהיה במסגרת הכיתה הירוקה), קורא תיגר על הישארותה של מערכת החינוך בגני הילדים ובבתי הספר היסודיים פתוחה. בפועל, אם לא יהיה שינוי בגרף הנתונים, עלול להיווצר מצב של סגר בפועל לגבי מאות אלפי תלמידים.

"בתי הספר אולי פתוחים ופעילים, אבל בפועל אין לימודים. התלמידים נשארים בבית, מבטלים מבחנים ושיעורים, וגם אין למידה מרחוק", אמר שי אודסר, אבא לארבעה תלמידים במערכת החינוך מבת ים ויו"ר הנהגת ההורים הבית־ספרית. שלשום הוא קיבל הודעה שבנו אליה, תלמיד כיתה ד', צריך להיכנס לבידוד נוסף, אחרי שכבר היה בבידוד.

לדבריו, "במוצאי השבת לפני שבועיים קיבלנו הודעה להיכנס לבידוד, ובאמצע השבוע חזרנו ללימודים במסגרת מתווה הכיתה הירוקה. התלמידים הגיעו לבית הספר ביום שישי, אך במוצאי השבת האחרונה שוב קיבלו הודעה להיכנס לבידוד, וכעת אין מתווה של כיתה ירוקה שישחרר אותם".

אודסר אומר כי "מה שקורה עכשיו בבתי הספר זה לא לימודים. מגיעים לשם רק התלמידים המחוסנים והמחלימים, וזה מעט מאוד. גם הבן שלי התחסן אך לא עבר מספיק זמן מאז ולכן הוא לא נחשב מחוסן, ומתוך 33 תלמידים בכיתה רק 14 מגיעים. מיותר לציין שאין זום, אין למידה מרחוק והפערים שמדברים עליהם כבר שנה וחצי רק יחמירו".