הכניסה לחוות הלולים בבנימינה
הכניסה לחוות הלולים בבנימינה צילום: דוברות

ברחבי הארץ מתגלים עוד ועוד מקרים של שפעת העופות ועשרות אלפי עופות ממינים שונים מושמדים בניסיון לבלום את הנגיף. על משמעות המחלה, סיכוייה לפגוע בבני אדם ובעיקר על אמצעי ההגנה שוחחנו עם ד"ר רם כץ, מנהל מערך בריאות העוף בשירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר.

על הדיווחים הסותרים שפורסמו בימים האחרונים, כאשר חלקם דיווחו ששיא המחלה מאחורינו אך יממה לאחר מכן דווח שיתכן ומדובר בתחילת מגיפה עולמית, אומר ד"ר כץ כי "אנחנו לא בתחילת מגיפה עולמית. מדובר במחלת עופות שהיא קשה. השנה בישראל היא בהיקף נרחב ומה שלא היה בעבר הוא תמותה בעופות בר. יש ירידה בקצב המקרים, אבל זה עוד עלול להשתנות כי הוירוס עוד כאן, וזה יכול להגיע ללולים נוספים. אתמול איבחנו לול נגוע נוסף באזור בנימינה".

האם המענה הוא אך ורק השמדת עופות? "מחלות שנגרמות על יד וירוס ניתן להתמודד איתן גם על ידי חיסון אבל לגבי רוב המחלות חיסון לא מבער את המחלה, והדרך היא ללמוד לחיות עם המחלה". הבחירה להשמיד עופות נועדה לבלום את המגיפה מבלי להסתמך על חיסון "בגלל הפוטנציאל לשפעת פנדמית שתעבור מאדם לאדם כי וירוס השפעת הוא מאוד אלים ואם הוא מפתח יכולות לעבור לאנשים יש חשש למגיפה כפי שהיו לאורך ההיסטוריה".

על האפשרות שאכן שפעת העופות תעבור לבני אדם, אומר ד"ר כץ כי אכן "יש פוטנציאל והיו מקרים בעבר שהוירוס מהזן הזה הדביק בני אדם ובמקרים הנדירים שהוא הדביק התוצאות היו קשות. למעלה מחמישים אחוז מהנדבקים שאובחנו נפטרו מהמחלה. כך היה באסיה והמדינה האחרונה שבה הייתה תמותה של בני אדם מהמחלה היא מצרים. הפוטנציאל קיים אבל הוא נדיר", אומר ד"ר כץ המסכים להערכה שמדובר במדינות בהן רמת הרפואה ירודה באופן יחסי, אך "עדיין יש לוירוס הזה אלימות גבוהה לבני אדם, באותם מקרים נדירים שהוא מדביק בני אדם".

"לוירוס השפעת יש תכונה שהוא יכול להשתנות, הוא יכול לרכוש תכונות שעלולות להפוך אותו למדבק לבני אדם. אלו דברים שקרו אחת לכמה עשרות שנים. הוירוס מתרבה בכמויות אדירות, במיליארדים ויש מוטציות שמשנות את התכונות שלו, והוא גם יכול להתארגן מחדש בתוך תא כששני וירוסים נכנסים לתא אחד ויוצא וירוס שלישי שיכולות להיות לו תכונות שהופכות אותו למדבק יותר לבני אדם".

על הפיצוי לחקלאים אומר ד"ר כץ כי "בפקודת מחלות בעלי חיים יש פרק מוסדר של פיצויים. החקלאים מפוצים על בעלי החיים שהושמדו מכוח הפקודה. מעבר לכך יש נזקים נוספים שהחקלאים פנו והובטח להם על ידי שר החקלאות שיימצא תקציב לצמצום הנזקים. מדובר בנזקים שנגרמים מכך שהלולים נשארים ריקים תקופה ארוכה, מהשמדת תערובת, מהשמדת ביצי מאכל שעליהם לפי הפקודה אין פיצוי כי לא מדובר בבעלי חיים".

על האופן שבו כל אדם צריך להישמר, אומר ד"ר כץ: "אנשים שלא באו במגע עם עופות חולים אין להם סיכוי להידבק. יחד עם זאת, בנוגע לשפעת העופות ובנוגע לגורמי תחלואה אחרים אנחנו ממליצים שמוצרים שמקורם עופות או ביצים לצרוך אותם רק אחרי בישול מלא שהורג את כל מחוללי המחלה שעלולים להיות בהם. בשפעת עופות לא מוכר מצב שאדם נפגע מאכילה, אלא ממגע קרוב עם עופות חולים".