מהומות בקזחסטן
מהומות בקזחסטן צילום: רויטרס

על רקע המהומות בקזחסטן, סיפר הרב ישעיה הכהן, הרב הראשי של קזחסטן, כי הקהילה היהודית חוששת.

"אני כאן, בקזחסטן, מ-1994", סיפר הרב הכהן לחדשות 12. "כשהתחיל כאן יוקר המחיה ועליית מחירי הדלק – אנשים היו מבוהלים. התחילו לרוץ וואטסאפים ואנשים יצאו להפגנות – בהתחלה הפגנות לגיטימיות, אבל אז פתאום הגיעו אנשים אחרים עם נשק. אלו לא אנשים מקומיים. הם צולמו ולא היה להם אכפת".

בדבריו סיפר כי כעת בקזחסטן ישנו עוצר יציאות הדוק. "ביום צריך להישאר במקום בטוח ובלילה יש עוצר עוצר צבאי עד שבע בבוקר. מי שיוצא מסכן את חייו".

הרב הכהן תיאר את קזחסטן כמדינה הדוגלת בשלום וסבלנות וטען כי המפגינים אינם מקומיים. "אנחנו לא מבינים איך המצב הזה התפתח פתאום. למה מתנפלים על נמל התעופה ובתי העירייה? הממשלה חוקרת מי הביא לכאן קבוצות של אנשים חמושים – שאינם אזרחים".

אשר לצעיר הישראלי שנהרג כתוצאה מהאלימות הגואה ברחובות אלמטי, טען הרב כי גופתו עדיין לא שוחררה.

"יהודי יקר בשם לבאן יצא מרכב סמוך לביתו וצרור יריות הרג אותו", שחזר הרב. "חברה קדישא דואגים לו וממתינים לאישור מיוחד להנחית מטוס שיחזיר אותו לישראל למרות הסגר".

"אנחנו לא יודעים כמה הרוגים יש כאן , אבל יש הרבה מאוד. החמושים כאן פשוט ריססו, בלי תוכנית. אנשים התחילו להרגיש שאין מענה וששום דבר לא מתוכנן. פתאום שמענו יריות והפגזות – למרות שאנחנו חיים בקהילה רחוק מהמרכז. הירי התרחש במרכז מסחרי מול בית הכנסת של אלמטי. יש לנו גם בתי חב"ד שם. לא הצלחנו לדבר איתם כי הממשלה ניתקה את הטלפון והאינטרנט".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו