התחדשות עירונית
התחדשות עירונית צילום: BG מובילים להתחדשות

פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית נחשבים לפרויקטים מורכבים ומתמשכים וזאת לנוכח היקף הגורמים המקצועיים המעורבים בפרויקטים השונים המיועדים או לצרכי חיזוק מבני מגורים ישנים בפני רעידות אדמה (תמ"א 38) או לצרכי הריסה ובנייה מחדש (פינוי בינוי).

בשני המקרים, שלבי הייזום של פרויקט התחדשות עירונית נעשה תחילה על ידי בעלי הזכויות בפרויקט שהם למעשה בעלי הדירות.

אז כיצד מתחילים פרויקט התחדשות עירונית?

על מנת להניע פרויקט התחדשות עירונית, תדרשו בשלב הראשון לקיים אסיפה של כל בעלי הזכויות בפרויקט. במהלך האסיפה ניתן להציג בפני בעלי הדירות את היתרונות הנלווים לתהליך התחדשות עירונית ולהיחשף לטיעונים בעד ונגד אותם משמיעים הדיירים. שלב זה ידוע גם בשלב בדיקת היתכנות חברתית שנועדה לצורך בדיקת ההיענות מצד בעלי הזכויות במבני המגורים המיועדים לתהליך ההתחדשות.

על מנת לקדם תהליכי ייזום של פרויקט התחדשות עירונית מסוג פינוי בינוי תדרשו לרוב של 80% מבעלי הדירות ואילו בפרויקט מסוג תמ"א 38 תדרשו לרוב של 66% מבעלי הדירות. ללא השגת הרוב הנדרש, לא תוכלו לקדם את תהליך ההתחדשות, ולכן, ישנה חשיבות רבה לאופן בו מציגים את נושא ההתחדשות כבר בשלבי ההתארגנות הראשונית של הדיירים.

לפיכך, מומלץ להסתייע בשירותיה של חברת ניהול וליווי דיירים המתמחה בהליכי התחדשות עירונית, כבר בשלבי ההתארגנות הראשונית של הדיירים. במקרים בהם קיימת הסכמה רחבה של בעלי הדירות בפרויקט לקידום מהלך התחדשות עירונית, תדרשו לקבלת אישור עקרוני מטעם הרשות המקומית להחלת תהליך ההתחדשות העירונית במתחם המגורים המיועד. הבירור בנושא אל מול הרשויות ידוע גם בשם בדיקת התכנות תכנונית שמטרתה לבדוק את אפשרויות התכנון והבנייה העומדות בפני הדיירים בפרויקט ואת עמדתה של הרשות המקומית בנושא.

מה הן הפעולות הנדרשות לקידום פרויקט התחדשות עירונית?

לאחר גיבוש רוב של בעלי דירות לפרויקט התחדשות עירונית, תדרשו למספר פעולות לצורך ייזום הפרויקט, וביניהן:

  • בחירת נציגות דיירים - נציגות הדיירים בפרויקט התחדשות עירונית מומלץ שתכלול מספר בעלי דירות בעלי מוטיבציה גבוהה לקידום הפרויקט ובעלי רקע מקצועי בתחומים שונים הקשורים לתהליך (עורכי דין, רואי חשבון, שמאים וכדומה). נציגות הדיירים היא למעשה גוף נבחר מטעם הדיירים למטרות ייצוג כלל הדיירים אל מול כל אחד מהגורמים המקצועיים המעורבים בפרויקטים השונים בחתום ההתחדשות העירונית.
  • בחירת חברת ניהול - חברת ניהול בפרויקטים מסוג תמ"א 38 או פינוי בינוי, היא למעשה חברה חיצונית המסייעת ומייעצת לבעלי הדירות בפרויקט לאורך כל שלבי הפרויקט וכל זאת לצורך שמירה על מלוא האינטרסים המשותפים לכלל הדיירים והגנה על מלוא זכויותיהם על פי חוק.
  • מינוי עורך דין מייצג - תפקידו של עורך דין מייצג הוא ללוות את הדיירים בהיבט המשפטי לאורך כל שלבי הייזום והביצוע של הפרויקט, ולכן, קיימת חשיבות רבה לבחירת עורך דין בעל ידע משפטי רחב היקף בתחום דיני המקרקעין ותחום חוקי התכנון והבנייה.
  • בחירת יזם - בחירת יזם לפרויקט התחדשות עירונית מהווה את אחד מהשלבים המרכזיים ביותר בייזום פרויקטים מסוג תמ"א 38 או פינוי בינוי, כאשר אופן בחירת היזם חשוב שתעשה בהתאם לניסיון המעשי העומד לרשותו בהליכי תכנון וביצוע של פרויקטים בתחום ההתחדשות העירונית.

לאחר בחירת היזם לפרויקט, נציגות הדיירים היא זו האמונה עלקידום תהליך התחדשות עירונית אל מול כל הגורמים הרלוונטיים, וכל זאת תוך שיתוף פעולה הדוק עם חברת הניהול ונציגיה השונים הכוללים אנשי מקצוע בכל אחד מהתחומים העיקריים הנלווים לתהליך התחדשות עירונית, לרבות, עורכי דין, אנשי תכנון ובנייה (מהנדסים ואדריכלים), שמאים וכדומה.

למידע נוסף בנושא התחדשות עירונית בקרו באתר


מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו