בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים מובאת למנוחות אורה הרצוג ז"ל, אמו של נשיא המדינה יצחק הרצוג ורעיית הנשיא השישי חיים הרצוג ז"ל, שהלכה לעולמה בביתה שלשום.

בבית הנשיא הוצב הבוקר ארונה ואלפים חלפו על פניו.

הרצוג, בת 97 במותה, הייתה אשת ציבור ופעילה חברתית וסביבתית בולטת במשך שנים רבות ומייסדת ׳המועצה לישראל יפה׳.

היא תיקבר לצד הנשיא השישי בחלקת גדולי האומה בהר הרצל.

הנשיא יצחק הרצוג ספד ואמר, "אמא אהובה ויקרה, עכשיו אנו מלווים אותך למנוחת עולמים, כאן בחלקת גדולי האומה בהר הרצל בירושלים, צמודה לאהוב חייך, אבינו חיים הרצוג זכרו לברכה- ויויאן שלך. ולא משנה באיזה גיל נפרדים, תמיד זה קשה וכואב".

"אמא, היו לך שלוש אהבות עצומות בחייך: קודם כל- אהבה לאבא ולמשפחה. אתה היית מקור הכוח והשותפה שלו. כמה דקות לאחר שנכנסנו לבית הנשיא עם תחילת כהונתי כנשיא המדינה, פנתה אלי מיכל ואמרה לי: "תמיד הערצתי את אמא שלך, עכשיו אני מעריצה אפילו יותר". את ואבא התחלתם באהבה ממבט ראשון, בבית הוריך בקהיר, כאשר אבא שב מקרבות מלחמת העולם השניה, בדרכו לבית הוריו בירושלים וחיפש בית כשר לאכול בו. השותפות ארוכת השנים ביניכם היה סוד ההצלחה של שליחותו של אבא והפכו לשליחות משותפת של שניכם. את המודל הזה שאבת מסבתא שרה זצ"ל, אשת הרב. תמיד תיארת את השותפות ביניכם כמו זוג חותרים בסירה, החותרים בצוותא-חדא, עם משוט גדול ומשוט קטן. מה תיארת את עצמך דווקא כזו אוחזת במשוט הקטן. אך מי שהכיר אותך. באמת, ידע שלא אחת, את זו שאחזת במשוט הגדול", סיכם.

בנה, שגריר ישראל לארה"ב מייק הרצוג, ספד לאמו: "אמי, אימנו זכרונה לברכה, היתה אשת סגולה – בחייה, בחיי משפחתנו ובחיי רבים רבים שהכירוה, וגם כאלה שלא. לא מעטים ממי שהכירוה אמרו לי לאחר פטירתה שהיא היתה "גדולה מהחיים". אף אני השתמשתי לפרקים במטבע לשון זה. אלא שאז חשבתי בלבי והגעתי למסקנה שהיא לא היתה "גדולה מהחיים"; היא היתה החיים עצמם, היא היתה המיטב שבחיים".

השגריר הרצוג: ‏‏אובדן אם הוא אחת המכות הכואבות ביותר ערוץ כנסת

"אמא היתה אשת חיל במלוא מובן המושג. אישה חזקה, דעתנית, מוכשרת מאוד, אנושית מאוד, אצילית, מסורה עד אין קץ למה שהאמינה בו- למשפחתה ולילדיה, בעלת חזון פורץ דרך וכושר ביצוע יוצא דופן, שופעת חכמת חיים וקוראת אנשים כספר פתוח. היא הטביעה חותם אמיתי בכל מקום בו היתה, בכל דבר בו עסקה – ובליבותינו. היא היתה כשמה – אורה, והיא הפיצה את אורה לכל עבר", אמר מייק הרצוג.

הנכד נועם הרצוג ספד לה, "כשאנחנו נפרדים היום ממך סבתא, אני מלא בזיכרונות רבים ויקרים. ביניהם, יש זיכרון אחד מסוים שחוזר אליי שוב ושוב מאז שנודע לי דבר לכתך – וזו הצעידה המשותפת עימך מביתך אל בית הכנסת בערב יום כיפור".

"בכל שנה, באותו זמן ובאותו מקום, הלכת את הדרך הזו. לבושה בחליפה לבנה עם כובע תואם, תיק צד לבן קטן ובו מחזור התפילה, בצעדים קטנים אך נמרצים שאיפיינו אותך כל כך. בזיכרוני, על פני השנים הדמויות מסביב משתנות או מתחלפות, אך את נותרת את. וכשאני נזכר בך צועדת כך לבית הכנסת, מזדרזת ומזרזת את האחרים, אולי כדי לוודא שלא מאחרים ואולי כי פשוט כבר מאוד רצית להיות שם, בבית הכנסת – ענני הזיכרונות של שנותייך האחרונות שבהן היית כבר יותר חלשה מתפזרים מאליהם, ומבעד להם בוהקים כשמש הזיכרונות היפים של מי שהיית, וכך אנו, בני משפחתך, נזכור ונזכיר אותך", הוסיף.

הנכדה, מעיין ברונסקי הוסיפה, "סבתא אורה היא מסוג האנשים שהסיפורים עליהם לעולם לא היו נגמרים. לאורך חיי, אמי במיוחד, וכל המשפחה לא הפסיקו לשתף בגאווה רגעים קטנים כגדולים שמרכיבים בעדינות את תמונתה של סבתא אורה. היא בעצמה כמובן הייתה מספרת לי את האנקדוטות האישיות שלה, אבל תמיד נפעמתי דווקא מהסיפורים שאחרים היו מספרים לי עליה במהלך השנים. כל אחד רקם איתה קשר אישי ומיוחד, ונפעמתי לראות כיצד לכל אחד יש כל כך הרבה זכרונות משלו עם סבתא אורה, כמה הכל זכור לפרטים הקטנים ביותר, וכמה כל אחד נהנה לחלוק אותם".

"בתוך משפחה של הרבה דמויות משמעותיות, אני גאה לומר שסבתא שלי היא דמות משמעותית ביותר, ובפני עצמה. העשייה הרחבה שלה, מתוך רצון אמיתי ומתוך אכפתיות לזולת, מעוררת בי השראה באופן אישי. ולכן, אני רואה את סבתא שלי כאישה עוצמתית, והיא עבורי סמל לנשיות חזקה. אני רואה בה דוגמה לאישה שהצליחה ליצור מפעל חיים משמעותי, ומשפחה גדולה שנושאת אליה עיניים. אני מתרגשת שיש לי הזכות להתבונן בה כנכדה, ומוקירה את הזכות האמיתית שהייתה לי להכיר אותה", אמרה הנכדה.

קדיש לזכר אמר - אורה הרצוג ז"ל ערוץ כנסת

אתמול ספד לה הנשיא וכתב, "אלה הם בדיוק הרגעים בהם הכאב האישי והפרטי מתערבב בתפקיד הלאומי שלך. בימים כאלה אינך "הנשיא". אתה קודם כל בן המתאבל על אובדן אמו. אין זה משנה הגיל בו מגיעה הפרידה- היא תמיד קשה וכואבת, ואתה מבקש לך מזור בדלת אמותיך, כך מאז נברא העולם".

"קשה לי להביע במלים את עוצמת הקשר ביני לבין אמא שלי. עבורי ועבור משפחתי היא היתה דמות גדולה מהחיים ומקור כוח בלתי נדלה, עם סיפור חיים מרתק ומעורר השראה. היא היתה אשת מעשה וכשמה כן היא - הפיצה אור על סביבתה, בחן, בענווה, בתעוזה ובאנרגיות גדולות. אהבנו אותה עד מאד ועל אף מחלתה בשנים האחרונות, היא תמיד היתה שם בשבילנו- ילדיה, נכדיה, ניניה ואוהביה. כך נזכור אותה תמיד. יהי זכרה ברוך".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו