הרב בניהו ברונר חותם על גיורים
הרב בניהו ברונר חותם על גיורים צילום: דוברות

פרסום ראשון: חרף מכתבו התקיף של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, ראש מערך הגיור החדש הרב בניהו ברונר כבר החל בתפקידו לפני יומיים.

כזכור, בשבוע שעבר השר לשירותי דת מתן כהנא החליט להמליץ לראש הממשלה למנות את הרב ברונר כממלא מקום חדש שיעמוד בראשו מערך הגיור. המינוי עורר זעם רב הן ברבנות הראשית והן מצד חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות.

הרב הראשי הרב לאו ניצל את החלון לפני מינויו בפועל, לכאורה, של הרב ברונר ואמר כי "ישתמש בעצמו בסמכותו החוקית ויקבל על עצמו את כל החובות והסמכויות במערך הגיור".

אלא שבפועל המינוי של הרב ברונר כראש מערך הגיור כבר יצא אל הפועל. לידי ערוץ 7 הגיע המכתב עליו חתם ראש הממשלה נפתלי בנט בכתב ידו כבר לפני יומיים, ובו הוא הטיל את התפקיד של ראש מערך הגיור על הרב ברונר.

יש לציין, כי למרות שכך השתמע מהמכתב ששלח הבוקר הרב לאו לנציב שירות המדינה, לא נכתב בו בפירוש כי בכוונתו למנות עצמו במקום הרב ברונר.

מכתב המינוי לרב בניהו ברונר שהגיע לידי ערוץ 7
צילום: באדיבות המצלם

הרב לאו הדגיש במכתבו כי "במערך הגיור קיימת חלוקה ברורה בין האחריות האדמיניסטרטיבית – עליה מופקד מנהל אגף הגיור, לבין האחריות ההלכתית – על יישומה מופקד ראש המערך. במצב הנוכחי, בו הופסקה כהונתו של הנציג שמונה ע"י נשיא בית הדין לעמוד בראש המערך, ומנגד האחריות הלכתית הכבדה עודנה מוטלת על כתפי נשיא בית הדין, לא נותרה ברירה לנשיא אלא לעשות בעצמו את התפקיד הזה בהתאם לסמכותו.

"ככל והמינוי כבר יצא אל הפועל, למרות כל הנ"ל, נשיא בית הדין מודיע כי ישתמש בעצמו בסמכותו החוקית ויקבל על עצמו את כל החובות והסמכויות במערך הגיור, כך שלמעשה המינוי של ראש מערך הגיור נעקר מעיקרו", כתב.

מכתבו של הרב לאו הוא שחזור של האיום מלפני שבועיים אז הודיע כי "באם יקודם מתווה הגיור ותופסק כהונתו של ראש מערך הגיור, אאלץ להסיר אחריותי מכל הנעשה במערך הגיור ואפסיק מיידית לאשר את תעודות הגיור הניתנות בו".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו