הרב דוד לאו עם השר מתן כהנא
הרב דוד לאו עם השר מתן כהנא צילום: פרי מנדלבוים

מחריף המאבק של הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו נגד רפורמת הגיור של השר לשירותי דת מתן כהנא.

במכתב שנשלח הבוקר (רביעי) מלשכת נשיא בית הדין הגדול אל נציב שירות המדינה דניאל הרשקוביץ, מוזכרות החלטות הממשלה שקובעות כי "מערך הגיור במדינת ישראל יפעל על פי ההלכה היהודית ויונחה ע"י נשיא בית הדין הגדול".

עוד מוזכר במכתב כי במשך כל השנים נשיאי בתי הדין לדורותיהם הם שמינו את ראש מערך הגיור, המופקד על יישום ההנחיות ההלכתיות של נשיא בית הדין במערך הגיור.

לפיכך הודיע הרב לאו מתכוון לעמוד בראש המערך ולהוביל אותו. "במצב הנוכחי, בו הופסקה כהונתו של הנציג שמונה ע"י נשיא בית הדין לעמוד בראש המערך, ומנגד האחריות הלכתית הכבדה עודנה מוטלת על כתפי נשיא בית הדין, לא נותרה ברירה לנשיא אלא לעשות בעצמו את התפקיד הזה בהתאם לסמכותו".

"נשיא בית הדין מודיע כי ישתמש בעצמו בסמכותו החוקית ויקבל על עצמו את כל החובות והסמכויות במערך הגיור, כך שלמעשה המינוי של ראש מערך הגיור נעקר מעיקרו. הנשיא מתכון להידרש לכל שאלה קטנה כגדולה, ולעקוב מקרוב על כל הליכי הגיור במערך", לשון המכתב שנשלח גם לשר לשירותי דת מתן כהנא.

נזכיר כי בשבוע שעבר השר לשירותי דת מתן כהנא החליט להמליץ לראש הממשלה למנות ממלא מקום חדש שיעמוד בראשו מערך הגיור.

מי שיכנס לתפקיד הוא הרב ד"ר בניהו ברונר, אב בית דין לממונות ולגיור בבתי דין בצפת ובחיפה, בוגר ישיבת ״מרכז הרב״ והכולל לדיינות בפסגות.

המינוי עורר זעם רב הן ברבנות הראשית והן מצד חברי הכנסת מהמפלגות החרדיות. ח"כ משה גפני תקף את ההחלטה במלים חריפות במיוחד. "הדחתו של ראש מערך הגיור הרב משה ולר ומינויו של בניהו ברונר מארגון צהר = העמדת צלם בהיכל. במשך כל השנים הייתה הסכמה בין הציונות הדתית והחרדים שלא למנות אותו על אף הלחצים של ארגון צהר, בכדי למנוע קרע בין החרדים והרבנות הראשית בהוראת גדולי התורה לבין הציונות הדתית. היעד של מתן כהנא הוא לפלג את העם ולהישאר רק עם עושי דברו".

"מה שטענו כל הזמן הוכיח עכשיו מתן כהנא והמציאות מוכחת לעיני כל. ההיסטוריה של עם ישראל תוקיע אותו על מעשיו השפלים", דברי גפני.

יו"ר מפלגת נעם ח"כ אבי מעוז אמר, "רק לפני מספר שעות נחשפו תכתובות של אנשי לשכתו שמעלים חשש כי מתווה הגיור שלו יוביל להכרה בגיורים רפורמיים, ועכשיו הודיע כי ימנה את הרב בניהו ברונר מארגון צוהר לראש מערך הגיור".

"השר כהנא מפלג את עם ישראל. אחרי שהבטיח שמתווה הגיור יהיה גיור כהלכה, ואחרי שהבטיח שיוביל את מתווה הגיור רק בכפוף להסכמתם של גדולי רבני הציונות הדתית, אנו רואים שוב ושוב כי כהנא לא עומד בהבטחותיו. הרב דרוקמן הצטרף להתנגדותה של הרבנות הראשית למתווה הגיור של השר כהנא. דווקא השר כהנא, שגדל בציבור הדתי לאומי, פוגע ברבנות הראשית שהייתה מורשתו של מרן הרב קוק זצ"ל", דברי ח"כ מעוז.

תמונה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו