חגי רזניק
חגי רזניק צילום : ששון תירם

ערב ט״ו בשבט, דובר הרבה על הנטיעות ופחות על אחת המשימות המרכזיות בנגב: יצירת הזדמנויות שיטעו תקווה.

את החיים שלי התחלתי כנער שיצא מבית בסיכון בצו בית משפט. הנגב קיבל אותי לידיו ונתן לי את ההזדמנות הראשונה בחיי להפוך לאדם יצרני ומשמעותי - בהתחלה עבור עצמי ואחר כך בהדרגה עבור הסביבה.

כיהנתי בתפקידים בכירים בשרות המדינה - מנכ״ל משרד הבינוי והשיכון, מנכ״ל האמון על הרשות הלאומית למאבק באלימות סמים ואלכוהול ועל המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת ועוד, אבל תמיד שחזרתי הביתה לביתי ברביבים שבנגב חלפתי על פני הפזורה הבדואית בנסיעה איטית, ולמרות השכנות והפעילות הציבורית לא מספיק נכנסתי פנימה לאוהלים ולצריפונים.

״אי קידום ההתיישבות הבדואית היא חסם לפיתוח הנגב כולו״ אמר לא פעם שמוליק ריפמן ז״ל ממנהיגי הנגב הבולטים. זה לא סתם שכל ישראלי מכיר את מורכבות המצב בנגב עם האוכלוסייה הבדואית. בן גוריון כתב שבנגב ייבחן העם בישראל, זה אומר שדווקא בנגב אנחנו כעם וכמדינה תמיד נבחן.

הצעד הגדול הבא לפיתוח הנגב חייב להיות עבודה לשגשוג החברה הבדואית אוכלוסיה של 300,000 איש שלצד מספר סיפורי הצלחה סובלת מעוני אלימות ובעיות הסדרה ושוני תרבותי.הדבר הראשון שצריך להשקיע בו בעיני הוא בהרגעת הרוחות של כל הצדדים שהולכות ומתלהמות מיום ליום.

חשוב מאוד לנטוע עצים, אבל חשוב יותר לנטוע תקוות ותקוות מתחילות קודם כל בהזדמנויות. אנו חייבים לסייע לבדואים ולטפל ביד קשה באלימות ובבעיות הלאומניות ולקדם מנועי צמיחה מחוללי שינוי כלכליים וחברתיים בזירה המקומית ובאמצעות המגזר המקומי, העסקי והשלישי בכלכלה, ברתימת הזדמנויות עסקיות לעתיד הנגב, בטכנולוגיה והי-טק, בחקלאות ותיירות מתקדמת ועוד.

כבר שנים אני חולם על הקמת מכון אזרחי א-מפלגתי שישפיע ויציע פתרונות יישומיים - אך לא היה בי את האומץ להגשים, לבנות פלטפורמה משלב אפס. כעת, יחד עם און ריפמן חברי ובנו של שמוליק ז״ל ועם חברים בדואים ויהודים נוספים, התחלנו בהקמת מכון יישומי על שמו של ריפמן ז״ל. חלום של שנים יוצא לדרך.

בימים אלו פועלים בנגב תושבים יהודים ובדואים כדי לבנות שותפות שתבנה גם מודלים יישומיים למנועי צמיחה אמיתיים. ככל שמנועים אלו יתגברו בכלכלה, בזירה המקומית ובמגזר השלישי כולו - נוכל לייצר הזדמנויות אמיתיות לחיים משותפים בנגב ולטעת תקווה אמיתית ולאורך זמן.

חגי רזניק עומד בראש צוות ההקמה של מכון ריפמן