השר ניצן הורוביץ בועדת הבריאות
השר ניצן הורוביץ בועדת הבריאות צילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

שר הבריאות ניצן הורוביץ תוקף הבוקר (ראשון) בחריפות את פרופ' עידית מטות מבית החולים איכילוב שביקרה בפוסט חריף את המדיניות בהתמודדות עם האומיקרון וקראה באופן ספציפי לשנות את מדיניות הבידודים.

"אני חושב שזו פשוט חרפה. מערכת הבריאות ועמיתים שלה עובדים ומשקיעים מאמץ להציל חיים, והנה יש כל מיני גורמים תאבי פרסום שמייצרים שיח חסר אחריות. ההצעה שלא לבדוק, זה דבר שהוא מופקר בעיניי", אמר הורוביץ' בראיון לכאן ב'.

אמש כתבה מטות, חברת מטה הקורונה באיכילוב, "בימים אלה אנו מציינים שנתיים לפרוץ מגיפת הקורונה ולצערי, אם יש דבר שעדיין מנהל את מקבלי ההחלטות באירוע הזה, זו החרדה ותחושת הפחד", כתבה פרופ' מטות את הדברים שעלו לרשתות החברתיות של בית החולים איכילוב. האומיקרון שייך למשפחת הקורונה אבל אין מה להשוות בינו לבין זנים קודמים שגרמו למחלה ממושכת וקשה עם צורך תדיר בהנשמה ולעיתים לשימוש באקמו. זה היה אז. זה לא עכשיו - לא האומריקון. למעשה, כבר חודש אנחנו רואים ומבינים שהאומיקרון מדבק מאוד אך בעל יכולת לנזק מזערית. מזערית".

"לראיה, אין לנו מונשמים באיכילוב עם אומיקרון. אפילו לא אחד. אין גם בעיית אקמו כפי שהיה בעבר כי פשוט אין צורך. מה כן יש? חולים עם שפעת שמונשמים. את החולים האלה לא סופרים ומפרסמים מלבד הכתבה השנתית על ׳הזקנה מהמסדרון׳. שפעת זו מחלה ללא יחסי ציבור. אבל היא הורגת. המספרים שמראים לנו של חולי קורונה בב״ח, קלים (ברובם הגדול) וקשים כאחד, יש להם קורונה אבל ברובם הגדול אינם בגלל קורונה! יולדות, צעירים אחרי נפילה מקורקינט, מטופל עם זיהום ועוד. מדווח לכם על שני מטופלים קשים אצלנו בט.נ אבל האמת היא שהם אחד אחרי תאונת דרכים קשה והשני בגלל דימום למוח", הוסיפה.

לדבריה, "לכן, הפרסום של מספר החולים הקשים עם קורונה שמופיע כל יום בתקשורת הוא מטעה! למעשה, חולים קשה בגלל הקורונה הם בודדים וגם עבור חלקם ההגדרה שהוחמרה של חולה קשה כפי שדברנו בעבר יוצרת מצג שווא של תחלואה קשה ללא כדין ובפועל יוצרת רק חרדה ומובילה להחלטות ניהוליות בעייתיות. לצערי, במקום להתייחס לזן הזה בהתאם, גמישות אמרנו, אנשים נאלצים להיות כלואים בבתיהם ואנחנו דה-פקטו בסוג של סגר והמדינה על סף קריסה. תגידו, השתגענו? ועל מה? זה מזכיר לי שלפני כמה שבועות ירדו פה כמה טיפות אבל נתנו לזה שם (כרמל) וכולנו חיכינו למבול. עכשיו, זה באמת עניין רק של מיתוג".

טירוף הבדודים כדאי שיעבור הערכה מחדש. בוודאי עבור הא-סימפטומטים. בוודאי עבור הילדים שחייבים חיים של שגרה - אנו גוזלים מהם ילדות, התפתחות, לימוד, ומעניקים להם פחדים, הפרעות נפשיות ורגרסיה. בבקשה תצילו את דור העתיד שלנו אבל תצילו גם את ההורים שמבודדים עם הילדים.

"מאות אלפי מבודדים על מה? אוכלוסייה ענקית מסתובבת אסימפטומטית עם אומיקרון ואנו אפילו לא יודעים. רבים נדבקים ואינם ערים לכך. בתקופה זו ובזן הקורונה הנוכחי (אומיקרון) צריך להתאים את ההנחיות: מי שחש לא טוב שישהה בבית. כל השאר - שחררו לחופשי ופשוט תעשו דבר אחד - שימו מסיכות", סיכמה מטות.

במשרד הבריאות זעמו על הפוסט וענו, "לצערנו, התנהלותה של פרופ׳ מטות, והשפה שבה בחרה להביע את הביקורת שלה, מעלים חשש שתאוות פרסום גוברת לעיתים על אחריות. בנוסף, יש לציין כי השימוש בעמוד הרשמי של בית חולים ממשלתי לטובת הבעת עמדה אישית - פסול ואסור.אנשי מערכת הבריאות בישראל פועלים ללא לאות מול גל התחלואה הקשה, בשיקול דעת ובאחריות, במאמץ לשמור על בריאות הציבור ועל פעילות המשק. מי שלא רוצה לסייע - שלא יפריע", לשון תגובת משרד הבריאות.

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7