אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

המנהלים עושים מאמצים רבים להשאיר את בתי הספר פתוחים, אבל כ־264 אלף עובדי הוראה וצוותי חינוך קורסים: חלקם חולים, חלקם בבידוד, ואחרים נאלצים להישאר בבית כדי לטפל בבן משפחה חולה, כך מפרסם העיתון 'ישראל היום'.

בינתיים במשרד החינוך מתגאים בכך ש־90 אחוזים מהתלמידים לא בבידוד, אך בפועל הכיתות והמסדרונות ריקים.

מספר עובדי ההוראה החולים עמד אתמול על כ־14 אלף. המחסור החריף יוצר שלל בעיות, בין היתר אין מספיק צוות להפעיל את המסגרות.

כשעובד הוראה מתגלה כחולה הוא מכניס לבידוד את מרבית תלמידי הכיתה, והתוצאה היא שהמנהל נשאר עם פחות מורים מצד אחד אבל עם תלמידים פטורי בידוד שצריך ללמד בכיתה, ועוד תלמידים בבידוד שצריך ללמד מהבית.

משרד החינוך סופר את עובדי ההוראה החולים ואלו שבבידוד, ומפרסם בנתוני הקורונה. אלא שיש נתון משמעותי לא ידוע, שאינו נאסף ואינו מתפרסם - גננות ומורים שבני משפחתם חולי קורונה ונאלצים להישאר בבית לטפל בהם מפאת גילם או מצבם הרפואי, או לחלופין שהילדים של עובד ההוראה בבידוד. מדובר באלפי גננות, סייעות ומורים.

לדוגמה, גננת, אם חד־הורית שילדה הקטן בן 5 נדבק בקורונה, אינה יכולה להשאיר אותו לבד בבית ולכן תיעדר מעבודתה - אך היא לא נרשמת בנתונים כיוון שאינה חולה או בבידוד.

ארגוני המורים נלחמו כדי לתת לעובדי מערכת החינוך להתחסן ראשונים, ויו"ר ארגון המורים רן ארז אף קרא לחסן אותם בחיסון הרביעי. אכן נתוני ההתחסנות של המורים מצביעים על היקף יפה, ושיעור פטורי הבידוד (מחוסנים ומחלימים) מגיע ל־80 אחוזים.

המשמעות היא שיש 20 אחוזים, כלומר מספר לא מבוטל של כ־50 אלף מורים שאינם מחוסנים - שבעת חשיפה לתלמיד או לאיש צוות אחר חולה קורונה, הם צריכים להיכנס לבידוד של שבעה ימים.

אתמול עמד מספר עובדי ההוראה שנמצאים בבידוד על 4,354. "הילדים שלנו משלמים את המחיר של אלו שלא רוצים להתחסן", אומרת אם מאזור השרון שהסייעת בגן של בתה לא התחסנה נגד קורונה. "זו כבר פעם שלישית שהסייעת נשלחת לבידוד, ואנחנו אובדי עצות. מצד אחד לא מוכנים להעביר אותה מתפקידה, ומצד שני לא יכולים לספק שגרה בגן".

הגננת דורית חזן, יו"ר ארגון גננות מחנכות מבית ההסתדרות הלאומית, מוסיפה: "לצערנו הרב, אין מספיק צוותים לפתיחת הגנים. מספר הגננות והסייעות שנמצאות בבידוד או שחלו בקורונה גדל מיום ליום, וגנים רבים סגורים בגלל זה".