'סיור הפוקימון' בכנסת
'סיור הפוקימון' בכנסת צילום: שמוליק גרוסמן, דוברות הכנסת

בכנסת ישראל נערכו להפקת יום הולדת שמחה במיוחד עבור הילדים.

בין שלל האירועים שתוכננו לחגיגות יום ההולדת ה-73 ו-55 למשכן ביקשו בכנסת להזמין מאות ילדים לסיורים חווייתיים אך אלה בוטלו בשל זן האומיקרון המדבק במיוחד.

במהלך כתיבת הסיורים במרכז המבקרים של הכנסת, התברר כי לכנסת עשו דרכם גם כוכבי סדרת הטלוויזיה המצליחה "פוקימון". הגיבורים המצוירים נכנסו למשכן ללא בדיקה של משמר הכנסת באמצעות אפליקציית משחק פופולארית ומאז רבים מהם נמצאים במשכן.

פנייה בנושא הועברה אל אופיר כהן מנהל מערך הסייבר של הכנסת שבחן לעומק את סוגיית כניסת הפוקימונים החביבים אל שטח חסינותה גם אם הם נמצאים בה רק באופן דיגיטלי והחליט כי שהייתם במשכן לא מסוכנת מבחינת אבטחת מידע ולכן יוכלו לעת עתה להמשיך לבקר בה.

בשל העובדה שגם הפוקימונים בעצמם חוגגים בימים אלה ממש את יום הולדתם ה-25 מאז עלתה התוכנית לשידור, הועלתה יוזמה חד פעמית לשלבם בסיור מיוחד ביום הולדתה של הכנסת לילדים מבתי הספר היסודיים וכך החגיגה תהיה כפולה. לאור ביטול מרבית האירועים והפיכתם לאירועי זום הוחלט כי לאחר ההתגברות על הקורונה, יציאה מגל התחלואה וחזרת סיורי מרכז המבקרים - תאפשר הכנסת סיור חלופי במקום זה שבוטל בו יקחו חלק פיקאצ'ו, זקרום, צאריזארד ושאר חבריהם הפוקימונים.

כוכבי הילדים המצוירים פרצו לחיינו בסערה בשנות ה-90 וכיכבו מאז באין ספור תוכניות טלוויזיה מצליחות ואף זוכים בימים אלה לעדנה מחודשת בקרב המבוגרים שבינינו לאור הצלחת סרט בכיכובם שכבש את מצעדי הצפיות בנטפליקס. אפליקציית המשחק שבאמצעותה נכנסו הפוקימונים הושקה לפני מספר שנים לניידים וכבשה תוך ימים ספורים את עולם המשחקים בסערה. עם הזמן המשחק שהיה לאחד הטרנדים הבולטים של שנת 2016 נשכח אך בחודשים האחרונים, אולי בשל הסגרים ובידודי הקורונה של ילדי בתי הספר - המשחק עשה קאמבק רציני ואין ילד בגילאי העשרה שלא התנסה בו.

ד"ר משה פוקסמן שעל מנהל מרכז המבקרים של הכנסת אמר כי עם חזרת הסיורים לפעילות "בתקווה שכמה יותר מהר, יזכו הנרשמים הראשונים לסיור חד פעמי במהלכו מדריכי המרכז יאפשרו להשתמש באפליקציה בצורה חווייתית שתשלב משחק לצד לימוד על ההיסטוריה של הכנסת.

"החלטנו לאפשר את השימוש באפליקציה במסגרת סיור ילדים בכנסת בנקודות זמן ומקום ספציפיות", הסביר ד"ר שעל. "הכנסת כפרלמנט שדוגל בחדשנות טכנולוגית, מתאים עצמו לרוח הזמן. אין לנו ספק שהילדים הרבים שאוהבים פוקימונים ישמחו לראות את פיקאצ'ו במזנון החלבי או ל'תפוס' את "זקרום בזמן הפסקה מהסיור שלהם ברחבת וייל בצורה בטוחה ומסודרת כחלק מיום עוצמתי וחוויתי במשכן בו הם יבקרו בחדר איחוד ירושלים, יצפו בדיוני המליאה וירגישו מהי דמוקרטיה כשהם קוראים ממגילת העצמאות. לצד אטרקציה וירטואלית טרנדית הסיור שלהם בכנסת יכול להפוך לכזה שהם יזכרו שנים קדימה".

במשחק שמבוסס על רכיב המצלמה של הנייד והמיקום הפיזי של השחקן על בסיס רכיב ה-GPS ניתנת האפשרות לטייל בעולם הווירטואלי של הפוקימונים המשתלב בעולם האמיתי באמצעות מציאות רבודה. לפי המיקום של הנייד המשחק שולח את השחקן לחפש אחר פוקימונים במקומות היסטוריים, תרבותיים והכנסת כך מסתבר היא מוקד פוקמונים מרכזי מאוד בירושלים.