דוד לייטנר (דוגו)
דוד לייטנר (דוגו) צילום: מוזיאון השואה בית העדות

ב-18 ינואר 1945 יצא דוד לייטנר ("דוגו") לצעדת המוות ממחנה ההשמדה אושוויץ, בעודו צועד, על סף אובדן כוחות, נזכר בסיפורה של אימו ז"ל על ה"בילקלך" הצומחות על העצים בארץ ישראל.

לאחר ששרד את הצעדה ועלה לישראל החליט "דוגו" שבכל שנה ב-18 בינואר הוא יאכל את הבילקלך הישראלי – הפלאפל, כאות וכסמל לניצחונו האישי, וניצחון כלל השורדים.

במסגרת "מבצע דוגו" שמוביל מוזיאון השואה בית העדות, יהודים בארץ ובעולם מצטלמים עם מנת פלאפל, לציון ניצחונו של דוד לייטנר (דוגו) ושל שאר שורדי השואה על הנאצים.

מבצע דוגו השנה, עומד להיות בינלאומי מאי פעם וצפויים לציין אותו בעשרות מדינות מסביב לגלובוס. עד עתה הגיעו אל מוזיאון השואה בית העדות, תמונות מצרפת, מצרים, אוסטרליה, שווייץ, דרום אפריקה, דובאי ועוד ועוד, של אנשים אוכלים פלאפל לזכר ניצחונו של דוגו ושל שאר השורדים.

דוד לייטנר (''דוגו'') אמר כי "מדובר ביום מיוחד בו אנו זוכרים את כל אלה שיצאו לצעדות המוות ולא זכו לשרוד ולהגיע אל ארץ ישראל, לצד ציון ניצחונם של מאות אלפי שורדים ששרדו את המסעות והמחנות. אני קורא לכל בית ישראל לצאת בשלישי הקרוב לאכול פלאפל, ולזכור דבר אחד - עם ישראל חי".

מנכ"לית בית העדות, רחל רוזנמן עפר: "'מבצע דוגו' מסמל את הניצחון האדיר של מאות אלפי יהודים ששרדו את השואה, עלו לארץ ישראל והקימו את ביתם ומשפחתם במדינת ישראל. ביום שלישי הקרוב גשו לדוכן הפלאפל הקרוב לביתכם, או זה שאהוב עליכם, תצטלמו עם מנת הפלאפל ותזכירו גם לכל הקרובים והחברים שלכם בפייסבוק (#מבצע_דוגו) את ניצחונם של השורדים ואת ניצחון החיים".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7