ניסוי "חץ"
ניסוי "חץ" צילום: אגף דוברות והסברה, משרד הביטחון

מנהלת 'חומה' במשרד הביטחון, יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) וצה"ל, השלימו הבוקר (ג') ניסוי מוצלח במערכת הנשק 'חץ' ומיירט "חץ 3", המיועד ליירט טילים בליסטיים מחוץ לאטמוספירה. הניסוי בוצע משדה ניסויים במרכז הארץ, בהובלת התעשייה האווירית.

מערך המכ"מים המבצעי של מערכת ה'חץ' גילה את המטרה והעביר את נתוניה אל מרכז ניהול הירי, אשר ניתח את הנתונים וביצע תכנון מלא ליירטה. עם השלמת התכנון, שוגרו לעבר המטרה שני מיירטי 'חץ 3', אשר השלימו את משימתם בהצלחה.

לשני המיירטים הייתה משימה שונה, והם ביצעו אותה בהצלחה. היירוט התבצע בחלל, מחוץ לאטמוספירה, ודימה איום אווירי מתקדם, כולל אפשרות של איום לא קונבנציונלי.

שני טילי ה"חץ 3", ששוגרו למשימות במקביל, השמידו את המטרה מחוץ לאטמוספירה- ובכך דימו ירי מטח טילים בליסטים לעבר ישראל. את טיל האויב דימה טיל "אנקור" שנורה ממטוס F-15 של חיל האוויר.

יחד עם מנהלת 'חומה' במפא"ת והסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים השתתפו בניסוי לוחמי חיל האוויר והתעשיות המעורבות בפיתוח מערכת הנשק: התעשייה האווירית הינה הקבלן הראשי לפיתוח מערכת הנשק ומיירטי ה"חץ", באמצעות מפעל מלמ המפתח ומייצר את מיירטי החץ וחטיבת אלתא המפתחת את מערך הגילוי המכ"מי. חברת 'אלביט מערכות' מפתחת את מערכת ניהול הירי. חברת בואינג (Boeing), החברה הממשלתית למערכות הנעה רקטית 'תומר' וחברת רפאל הינן קבלניות משנה עיקריות לפיתוח וייצור מיירט חץ 3. חברת רפאל אחראית גם על טיל המטרה. המלמ"ב במשרד הביטחון אחראי על המעטפת הביטחונית לניסוי.

שר הביטחון, בני גנץ אמר, "אני מברך על הניסוי המוצלח וחסר התקדים שמצביע על העליונות הטכנולוגית של ישראל, שמובלת על-ידי מערכת הביטחון והתעשיות הביטחוניות. צעד אחר צעד, פיתוח אחר פיתוח, אנחנו שומרים על יכולתה של ישראל להגן על עצמה מול האיומים המתפתחים במרחב ומאפשרים לישראל את חופש הפעולה ההתקפי מול אויבנו, מתוך ההבנה שההגנה הטובה ביותר מאפשרת את ההתקפה האפקטיבית ביותר".

ראש הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים, האדמירל ג'ון היל הוסיף כי "ניסוי זה תוכנן לאתגר כל מרכיבי מערכת הנשק 'חץ' והביצוע היה מצוין. המידע הרב שנאסף בניסוי ינחה ויסייע בפיתוחים עתידיים שלה, ה- MDA ימשיך להיות מחויב לסייע למדינת ישראל לשדרג את יכולות ההגנה מפני טילים כנגד איומים קיימים ומתהווים בזירה."

ראש המטה הכללי, רב-אלוף אביב כוכבי אמר לאחר הניסוי "צה"ל ומערכת הביטחון רואים חשיבות גדולה בשדרוג ובשיפור יכולות ההגנה אווירית כל העת. הניסוי שבוצע הבוקר, הוא מרכיב נוסף ביכולת שלנו לתת מענה לאיומים המפתחים בזירה האזורית כחלק ממימוש התוכנית הרב שנתית של צה"ל. השילוב המוצלח בין לוחמי ההגנה האווירית לטכנולוגיה ישראלית מתקדמת כחול-לבן מביאים יכולת הגנה רב שכבתית מהטובות בעולם."

לדברי ראש מפא"ת, תא"ל (במיל) ד"ר דניאל גולד: "ניסוי פורץ דרך זה מהווה קפיצה טכנולוגית נוספת ביכולותיה של מערכת הביטחון להתחדש ולהתאים את עצמה מול האיום המתהווה בזירה האזורית ובשדה הקרב העתידי. מפא"ת, צה"ל והתעשיות השותפות ימשיכו להוביל את העליונות הטכנולוגית הביטחונית הלאומית."

ראש מנהלת חומה במפא"ת, משה פתאל אמר כי "מערכת הביטחון פועלת כל העת לשפר ולשדרג את יכולות מערך ההגנה הרב- שכבתי מול איומים עתידיים בזירה האזורית. מאז סדרת הניסויים המוצלחת באלסקה בשנת 2019 במערכת הנשק 'חץ 3' - עשינו כברת דרך משמעותית נוספת בהרחבת יכולות המערכת. אני רוצה להודות לחברינו מהסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA) על שותפות של יותר מ-30 שנה, בבנייה וחיזוק של מערך ההגנה הישראלי מפני טילים."

בועז לוי, התעשייה האווירית אמר "מערכת החץ, פרי פיתוחה של התעשייה האווירית תוך שיתוף פעולה הדוק עם משרד הביטחון, ה- MDA האמריקני וחיל האוויר, הוכיחה פעם נוספת היום שבידי מדינת ישראל נמצאת הטכנולוגיה המתקדמת ביותר להגנה מפני טילים בליסטיים. במהלך הניסוי שבוצע, נבחנה המערכת אל מול איומים עתידיים, בתרחיש אתגרי, תוך איסוף מידע מהותי שמשמש את מערכת הביטחון ומהנדסי החברה, לפיתוח הטכנולוגיות העתידיות. מערכת החץ היא חלק מפיתוחי התעשייה האווירית שמשולבים בכל שכבות ההגנה של מדינת ישראל- מערכות אלו פורצות דרך, אשר מזהות ומיירטות את כלל האיומים במרחב. בשם הנהלת החברה ויו"ר התעשייה האווירית מר עמיר פרץ, ברצוני להודות למשרד הביטחון, חיל האוויר, התעשיות הביטחוניות ועובדי התעשייה האווירית על המקצוענות וההעזה הטכנולוגית, שהובילה להצלחה בניסוי."

מערכת הנשק 'חץ' הינה מרכיב מרכזי במערך ההגנה הרב שכבתית, הכולל גם את מערכת 'כיפת ברזל' ומערכת 'שרביט קסמים'. מערכות הנשק מפותחות בהובלת משרד הביטחון באמצעות מנהלת "חומה" שבמפא"ת ומופעלות מבצעית ע"י לוחמי ולוחמות מערך ההגנה האווירית בחיל האוויר.

הניסוי הינו חלק מתכנית הפיתוח הרב- שנתית של מערכת הביטחון. הצלחת הניסוי מהווה אבן דרך חשובה ביכולת המבצעית של מדינת ישראל להגן על עצמה, כנגד איומים קיימים ועתידיים בזירה ממעגלי איום שונים.