מתניהו אנגלמן
מתניהו אנגלמן צילום: דוברות

בשבועות האחרונים החל מבקר המדינה מתניהו אנגלמן בביקורת בנושא שימוש גורמי אכיפת החוק, ובפרט משטרת ישראל, באמצעים טכנולוגיים לצורכי אכיפה.

במסגרת הביקורת ייבדק גם השימוש לכאורה של המשטרה בתוכנות שונות כדי לחדור לטלפונים ניידים של אזרחים, כדוגמת תוכנת NSO.

ממשרד מבקר המדינה נמסר כי "ביקורת המדינה שמה דגש מיוחד על ההגנה על פרטיותם של אזרחי ישראל ותושביה. האמצעים הטכנולוגיים משמשים כראיות בהליך הפלילי ומעוררים שאלות של איזון בין התועלת שבהם אל מול פגיעה בזכות לפרטיות ובחירויות נוספות. האמצעים הללו גם מעלים סיכונים מפני זליגת מידע אישי ושימוש לרעה במאגרי מידע. אשר על כן החליט מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, לכלול בתוכנית העבודה המשרדית שגובשה זה מכבר את נושא שימוש גורמי אכיפת החוק באמצעים טכנולוגיים לצורכי אכיפה".

מוקדם יותר הגיב מפכ"ל המשטרה, יעקב שבתאי, על התחקיר שחשף כי המשטרה הפעילה את תוכנת הריגול פגסוס על אזרחים.

שבתאי סיפר: "הוריתי על בדיקת המקרים שהתרחשו לכאורה. מהבדיקה עלה שחלק מהמקרים אינם נכונים. בין השאר, לא התבצע שימוש בכלים מול מפגיני הדגלים השחורים, טלפונים של ראשי רשויות ומעקב אחרי גורמים המתנגדים למצעד הגאווה. הכל נעשה באישור משפטי".

תחקיר "כלכלסיט" חשף כי משטרת ישראל משתמשת בתוכנת הריגול פגסוס של NSO כדי לפרוץ מרחוק לטלפונים של אזרחים ישראלים ללא צווי חיפוש או האזנה.

השר לביטחון הפנים, עמר בר-לב, טען בתגובה כי ''אין פרקטיקה של האזנות סתר, או חדירה למכשירים, בידי משטרת ישראל ללא אישור שופט. ‏יחד עם זאת בכוונתי לוודא כי לא מתבצע שום עיגול פינות בנושא NSO וכי כל דבר נבדק ומאושר על ידי שופט ברחל בתך הקטנה".

השר בלי תיק אלי אבידר קרא "לעצור מיד את השימוש בתכנות ריגול נגד מוחים ומפגינים וכנגד כל מי שאינו מוגדר כיעד טרור.

"מדובר באזעקת חירום לציבור הדמוקרטי במדינת ישראל, שלאורך המאבק העיקש נגד איכוני השב"כ ופגיעה בחירות האזרחים, העדיף לשתוק ולא לעסוק בפריצת הגבול שבין המדינה לחירות האזרח.

"שימוש המשטרה בטכנולוגיה אזרחית/צבאית כדי למנוע ולהגביל הפגנות לגיטימיות, הוא פגיעה אנושה בקודש הקודשים של הדמוקרטיה - חירות האזרח. והכל נעשה במחשכים. בתקופת הממשלה הקודמת התברר כי כל מי שהפגינו נגד הממשלה הם לא פחות "ממתנגדי משטר , כפי שעלה במסמכים שנידונו במועצה לביטחון לאומי. רק שאיש לא העלה על דעתו שהמשטרה תשתמש בטכנולוגיות חודרניות ללא אישור שופט''.

לדברי אבידר, ''זהו המדרון החלקלק שדיברנו עליו בשנתיים האחרונות, אשר דורס ומעלים את גבול שבין המדינה לאזרח. החשיפה הזאת מטלטלת. אני קורא לשר לביטחון פנים לעצור מייד את השימוש בתוכנות ריגול כנגד מוחים ומפגינים, וכל שימוש שאינו עונה להגדרה - טרור. להחזיר את השימוש בכלים אלה לאישור של שופט''.