5G. אילוסטרציה
5G. אילוסטרציה צילום: ISTOCK

החשש הגדול של חברות התעופה בארה"ב עומד להתממש החל ממחר (רביעי) לאחר שמספר חברות המעניקות שירותי טלפון ותקשורת, בהן AT&T וחברת Verizon הודיעו כי יתחילו להפעיל שירותי טלפון 5G.

לטענת חברות התעופה הגדולות הדבר עלול לגרום לבעיות בטיחות קשות בטיסות ואף להוביל ל"אסון כלכלי שניתן היה להימנע ממנו".

במכתב אזהרה שנשלח לרשויות התעופה בארה"ב, בהן מנהל התעופה הפדרלי ושר התחבורה האמריקאי, מזהירות חברות התעופה הגדולות בארה"ב ובהן אמריקן איירליינס, דלתא, ויונייטד איירליינס כי "נדרשת התערבות מיידית כדי למנוע הפרעה תפעולית משמעותית לנוסעי האוויר, לחברות משלוחים, לשרשרת האספקה ולמשלוח של ציוד רפואי נדרש, כולל הפצת חיסונים".

ראשי חברות התעופה מציינים במכתב האזהרה כי שירותי הטלפון 5G עלולים לגרום לשיבוש מערכות הניווט של המטוסים, לשיבוש הפעילות התקינה של מערכות המטוס בעיקר במזג אוויר גרוע, ועלולים לגרום ל"אסון כלכלי שניתן היה למנוע אותו".

במכתב צויין עוד כי "מספר רב של מערכות בטיחות מודרניות במטוסים ייחשבו כבלתי שמישים, מה שיגרום לבעיה הרבה יותר גדולה ממה שהכרנו. יצרניות המטוסים הודיעו לנו שיש חלק עצום של צי מטוסים שאולי צריך להיות מקורקע ללא הגבלת זמן".

יונייטד איירליינס אף הזהירה באופן מפורט כי השימוש באותו 5G עלול להשפיע על 15 אלף טיסות שלה, 1.25 מיליון נוסעים ועוד טונות של מטען מדי שנה. כל החברות דורשות כי אותות 5G לא יופעלו בטווח של 3.2 ק"מ ממסלולי ההמראה והנחיתה בשדות התעופה ברחבי ארה"ב, על מנת לאפשר המראה ונחיתה בטוחים בעיקר במזג אוויר קשה.