אופק אהרון
אופק אהרון צילום: דובר צה"ל

אלי אהרון, אביו של רס"ן אופק אהרון ז"ל שנהרג באסון הקומנדו ביחידת אגוז בשבוע שעבר, בביקורת חריפה.

בכאן 11 דווח כי האב השכול אמר לחבר קרוב של אופק מהצוות בסדיר שבא לנחם: "אופק הלך לחפש ציוד שנגנב, לא על ידי האויבים שלנו, לא על ידי חמאס, לא ידי מחבלים פלסטינים. אלא על ידי בדווים. אז מה פתאום יורים עליו ועל איתמר? מה פתאום יורים על שני חיילים? זה לא אזור מסוכן. אין שם אויבים שלנו. אז מה יורים?".

עוד אמר האב השכול כי "רק אחרי שאלוף הפיקוד הגיע לכאן לנחם - הוא החליט לעצור את כל האימונים. רק אחרי שהוא בא לכאן".

מחר בשעות הבוקר תקום משפחת אהרון מהשבעה ותעלה לקברו של הבן, רס"ן אופק אהרון ז"ל, בבית העלמין בגן יבנה.

אתמול, כשבוע לאחר האסון בקומנדו ובתום "עוצר למידה" צה"לי שהתקיים בתחילת השבוע, יחידת אגוז חזרה להתאמן במתווה צפוני. זאת, כחלק מתכנית האימונים השנתית של היחידה. בהודעת דובר צה"ל נמסר כי הרמטכ"ל אביב כוכבי ביקר באימון של היחידה בגליל העליון ושוחח עם מפקדי ולוחמי היחידה על תקרית הירי ועל חובת ביצוע תחקור מקצועי ויסודי.

רס"ן איתמר אלחרר ורס"ן אופק אהרון, שניהם מפקדי פלגות ביחידת אגוז, נהרגו כתוצאה מירי שבוצע עקב טעות בזיהוי, בשטח האש בבסיס נבי מוסא בבקעת הירדן. לאחר האירוע אמר מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס, בריאיון לחדשות הערב בכאן 11 כי "אנחנו כצבא אחראים על תוצאות האירוע. אסור לנו להגיע לתוצאות כאלה. נלמד, נתחקר, נהפוך כל אבן כדי להבין ולהימנע לפעמים הבאות".

מתחקיר ראשוני עלה כי שני הקצינים יצאו לפטרול מסביב למחנה, אחרי שלילה קודם לכן התרחשה גניבה של אמצעי ראיית לילה מאותה פלגה. על רקע זה יצאו לסיור של כמה מאות מטר מחוץ לבסיס בצעידה מבצעית. שני הקצינים זיהו דמות חשודה וביצעו לעברה נוהל מעצר חשוד שהסתיים בירי באוויר. אחד הלוחמים ביחידה חשב שמדובר באירוע פחע"י וכי יורים לכיוונו, וביצע ירי לעבר שני הקצינים. אחד מכיווני החקירה שייבדקו - הוראות הפתיחה באש בצה"ל שונו לאחרונה ולחיילים ניתנה אפשרות לבצע ירי לעבר גנבים.

הסרטון המרגש של רס"ן אלחרר ז"ל: "גבורה זה להסתער בשביל החברים" באדיבות ידיעות אחרונות ו-ynet

אליה כהן בן ה-13 קיבל לפני כמה חודשים משימה לבחור את הגיבור שלו ולראיין אותו והחליט לבחור בדודו רב סרן איתמר אלחרר ז"ל.

באתר ynet סיפרה אימו של אליה, רותם, אחותה של האלמנה אור אלחרר על התהליך. "בבית הספר שבו לומד אליה, בנווה צוף, המורים מחנכים תמיד לאהבת הארץ ולשמירה על הארץ. זה נושא מאוד מרכזי שם. לפני כמה חודשים המורה שלו נתן לתלמידים משימה לבחור גיבור ולראיין אותו. אליה ישר חשב על איתמר. לאיתמר היה קשר מיוחד מאוד עם האחיינים שלו. מהצד שלו יש לו שלושה אחיינים, אבל מהצד של אור יש לו עשרים אחיינים – ואת כולם הוא אהב, והם אהבו אותו. לאחר שהוא נהרג המורה של אליה נזכר בסרטון ושלח לי אותו עם הודעת תנחומים".

בסרטון המרגש מספר איתמר ז"ל: "גבורה זו היכולת שלך לעשות משהו שהוא מעבר לטבע. היכולת לקום ולהסתער למרות שזה לא טבעי. אבל גבורה זו לא רק גבורה צבאית. בתוך המושג הזה יש המון אהבת הזולת".

הוא הוסיף כי הגיבור האישי שלו היה רס"ן רועי קליין, סגן מפקד גדוד 51 של חטיבת גולני שנהרג בקרב בינת ג'בייל במלחמת לבנון השנייה, לאחר שזינק על רימון יד כדי להציל את חיי חייליו.

גיסתו של אלחרר ז"ל מוסיפה, "הסרטון מרגש מאוד, ובעיקר מבטא את כל האישיות של איתמר", אומרת הגיסה. "איתמר היה אדם צנוע, הוא לא אהב לדבר הרבה על מה שהוא עושה. לחתונה שלו הוזמנו עשרה אנשים בלבד בגלל מגבלות הקורונה, וזה היה מראש הדבר שהוא הכי רצה - אירוע צנוע, בחיק המשפחה, בלי יותר מדי תשומת לב. הוא אהב את הצבא מאוד, את החברים בעיקר. היו לו שאיפות, אבל הוא בעיקר חלם להקים משפחה עם אור".