אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

פורום הגמ"חים של הציונות הדתית הוקם לאחרונה, זאת כחלק מההיערכות לקראת הפעלת "חוק הגמ"חים" שעבר בשלהי הכנסת ה-20 וצפוי לשנות את פעילות הגמ"חים לבלי היכר.

כזכור, בתחילת שנת 2019 אושר במליאת הכנסת חוק הגמ"חים. החוק מחיל פיקוח על הגמ"חים על ידי רשות שוק ההון החל מיום 13.7.22. החוק מחייב קבלת רשיון לפעילות של יחיד, עמותה או חל"צ העוסקים במתן שרותי פקדון ואשראי במקביל ללא ריבית.

כיום, עיקר פעילות הגמ"חים מתקיימת בעולם החרדי אולם קיימים מאות גמ"חים הפועלים בציבור הדתי לאומי. כל גמ"ח בוחר את קהל היעד אליו הוא מופנה והקהילה בה הוא בוחר לפעול האתגרים של מנהלי הגמ"חים זהים ועל כן הוחלט על הקמת הפורום.

דוד צביאל מייסד פורום הגמ"חים: "כמי שהקים גמ"ח הלוואות לפני כ-15 שנה אני ער לשינויים שהעולם הזה עובר. לאחרונה ראיתי צורך בהקמת פורום שמסייע במתן פתרונות למנהלי גמ"חים מהציונות הדתית לקראת כניסת חוק הגמ"חים לתוקף".

לדבריו, "הפורום שם לו למטרה לסייע בשלושה מישורים מרכזיים: הראשון הוא סיוע בהתנהלות מול רשויות המדינה והבנקים. השני הינו להנגיש כלי ניהול מקצועיים ומותאמים למנהלים והשלישי הוא להוות פלטפורמה לשיתוף ידע. יודגש כי כל השותפים בפורום, וכפי שקיים בכלל בעולם הגמ"חים, עושים זאת בהתנדבות מלאה".

"הגמ"חים הפועלים כיום בציונות הדתית מאפשרים קבלת הלוואה בסכומים נמוכים ביחס לקיים בעולם החרדי", ציין צביאל. "אני חושב שהקהילות של הציונות הדתית חייבות לקיים שיח כיצד נכון להיעזר בגמ"ח. מצד אחד אני לא חושב שאנחנו צריכים לאמץ את התפיסה החרדית של עולם הגמ"חים אבל מצד שני, שותפות של קהילות בהפעלה ובשימוש נכון של גמ"ח יכול להשאיר מיליוני שקלים שנזרקים על ריביות לבנקים בתוך הקהילות ולסייע לאחרים. זהו שיח חשוב שאני מקווה שיתפתח בעקבות הקמת הפורום".

"אני קורא לכלל מנהלי הגמ"חים להצטרף ליוזמה וכך נוכל לעזור אחד לשני בנושאים שעל סדר היום", כך דוד צביאל.