השגריר ארדן עם ניצולי השואה ונוסח ההחלטה
השגריר ארדן עם ניצולי השואה ונוסח ההחלטה צילום: משלחת ישראל לאו"ם

העצרת הכללית של האו"ם אימצה הערב (חמישי) הצעת החלטה שיזמה משלחת ישראל בהובלת השגריר ארדן נגד הכחשת שואה. מדובר בפעם השנייה בהיסטוריה שהעצרת מאשרת הצעה ישראלית.

במסגרת הדברים שנשא בעצרת האו"ם סיפר השגריר ארדן את סיפורו המשפחתי האישי על סבו חיים ז"ל ששרד את זוועות השואה ועלה לארץ לאחר שאיבד בשואה את אשתו הראשונה ושבעת ילדיו שנרצחו בידי הנאצים באושוויץ.

בדבריו, רמז השגריר ארדן על איראן כמכחישת שואה סדרתית שמנהיגיה מטילים ספק בשואה ובזוועות ואמר: "עמים שיש להם מושבים באולם זה מכחישים בגלוי את השואה, מטילים ספק בהתרחשותה ומשבחים את מבצעיה. חלקם אפילו ניהלו תחרויות בחיפוש אחר הקריקטורה הטובה ביותר שלועגת לשואה. למעשה, אלו שמכחישים באופן הבוטה ביותר שיהודים עברו רצח עם הם אלו שמאיימים כעת על יהודים ברצח עם נוסף"

במהלך הדיון, נציג איראן נשא דברים ואמר כי איראן אינה מצטרפת להחלטה וכינה את ישראל מדינת אפרטהייד. עם זאת, הוא לא דרש הצבעה כיוון שהאיראנים נמצאים זמנית ללא זכות הצבעה בשל אי תשלום על חברותם באו"ם והבנתם כי להחלטה יש רוב גדול בקרב המדינות.

שגריר ארדן בנאומו כי "הכחשת השואה התפשטה כמו סרטן. הגיע הזמן שהמוסד הזה יחזור לשורשיו".

הוא ציין כי איראן היא מכחישת שואה וגם כיום מאיימת בהשמדת היהודים, והתייחס גם לאחריות חברות האינטרנט לעיוות זוועות השואה. "ככל שמספר הניצולים פוחת, הדור הצעיר לומד ברשתות החברתיות לפקפק במציאות ולהאמין להונאה. ענקיות המדיה החברתית כבר לא יכולות להישאר שאננות לשנאה המופצת בפלטפורמות שלהן".

ההחלטה כוללת לראשונה את ההגדרה להכחשת השואה, הטלת אחריות על חברות האינטרנט לפעול כדי להסיר תכנים המכחישים או מעוותים את השואה וקריאה למדינות החברות באו"ם וכן למוסדות האו"ם לפעול נגד הכחשת שואה ולקיים תכניות חינוכיות לדור הצעיר. ההחלטה נותנת לראשונה כלים מעשיים למלחמה בהכחשת השואה ועיוותה.

ההצבעה התקיימה דווקא היום, לבקשת השגריר ארדן, בשל ציון 80 שנים לוועידת ואנזה, בה אישרו הנאצים את "הפתרון הסופי".

את ההחלטה יזם שגריר ישראל באו"ם גלעד ארדן בשיתוף משרד החוץ, זאת על רקע העלייה הדרמטית בגילויי האנטישמיות והכחשת השואה בשנים האחרונות ובפרט ברשתות החברתיות.

אימוץ ההחלטה הוא פרי של עבודה מעמיקה ומשא ומתן מדיני בינלאומי אינטנסיבי שקיימו בחודשים האחרונים השגריר ארדן ומשלחת ישראל לאו"ם בתיאום עם משרד החוץ שפעל אל מול משרד החוץ של כל המדינות ברחבי העולם לתמיכה בהחלטה.

אל השגריר ארדן התלוו במהלך הדיון וההצבעה חמישה ניצולי שואה אשר הוזמנו על ידו לדיון ההיסטורי. השגריר גם אירח את ניצולי השואה אמש בביתו, ערב אימוץ ההחלטה, שמע את סיפוריהם ושיתף אותם בהחלטה ופרטיה.

השגריר ארדן הזמין לדיון גם את אלברט בורלא, מנכ"ל פייזר, כבן לניצולי שואה וכיהודי פורץ דרך ממובילי המאבק במגפה העולמית.

שר החוץ יאיר לפיד ושרת החוץ של גרמניה אנאלנה ברבוק פרסמו הצהרה משותפת לאחר אישור ההחלטה בה כתבו: "אנו מברכים על אימוצה (בקונצנזוס) של החלטת האו"ם בנושא הכחשת שואה ועיוות זכרון השואה היום. החלטה זו היא פרי יוזמה משותפת של ישראל וגרמניה".

"אנו מודאגים מאד מהעלייה הדרמטית בגילויים של הכחשת השואה, עיוותה ורוויזיוניזם של השואה, כמו גם מהתופעה, לה אנו עדים לאחרונה, של השוואות הנעשות בין סוגיות הנתונות במחלוקת פוליטית לבין השואה. השוואות כאלה הינן סילוף ההסטוריה, ואי-צדק כלפי הגברים, הנשים והילדים אשר זכויותיהם נגזלו, ואשר נרדפו ונרצחו. השוואות אלה הינן ביטוי של אנטישמיות והן עומדות בניגוד ישיר להגדרת האנטישמיות של ארגון "הברית הבינלאומית לשימור זכרון השואה" (IHRA) ולהגדרת הכחשת שואה ועיוות זכרון השואה של ארגון זה. הן זורעות דיעה קדומה ואיבה באופן שמאיים בסופו של דבר על החברה בה אנו חיים", הוסיפו השניים.

עוד ציינו כי "קידום זכרון השואה והחינוך לזכרון השואה, כמו גם המאמצים למאבק באנטישמיות, גזענות ושנאת-זרים, נמצאים בעדיפות עבור ממשלותינו ועבור שני העמים. מוטלת עלינו החובה לזכור, ללמוד ולהציב אתגר בפני הגידול בתופעות הרוויזיוניזם של השואה, הכחשתה ועיוותה, בתצורתן המקוונת והלא-מקוונת. החלטה זו קוראת למדינות החברות באו"ם, לסוכנויותיו וכן לגורמים בסקטור הפרטי כגון חברות הטכנולוגיה, לנקוט בצעדים פעילים כנגד המגמה המטרידה של הכחשת שואה ועיוותה, לעודד חינוך ומחקר ולטפח את זכרון השואה. החלטה זו הינה תרומה חשובה ובעיתוי הנכון להתנגדות לאנטישמיות, ומהווה עבורנו חובה מוסרית משותפת".

"היום, 20 בינואר 2022, אנו מציינים את יום השנה ה-80 לועידת ואנזה. ועידה זו התוותה את הרדיפה השיטתית והרצח של יהודים בכל רחבי אירופה. מוטלת עלינו החובה כלפי כל הקורבנות והניצולים, שלא לשכוח לעולם. אנו נוטלים את האחריות לשמר ולהגן על העובדות ההיסטוריות של השואה אשר הביאה לכליית שליש מהעם היהודי, לצד בני מיעוטים אחרים. לעד תהיה השואה סימן אזהרה עבור כולם מפני הסכנה הטמונה בשנאה, אי-סובלנות, גזענות ודיעה קדומה. אימוצה בקונצנזוס של ההחלטה היום מוכיח בבירור כי הכחשת שואה היא עניין שלגביו הקהילה הבינלאומית עומדת מאוחדת ומשמיעה קול אחד. אנו מחוייבים לשמור על זיכרון הקורבנות ולהבטיח כי זוועות העבר לא תשנינה לעולם", סיכמו.

רוברט זינגר, יו"ר המרכז לאימפקט יהודי ולשעבר מנכ"ל הקונגרס היהודי, אמר כי "80 שנה אחרי שהחליטו בכירי המפלגה הנאצית הגרמנית על גירוש ורצח של מיליוני יהודים על אדמת אירופה, מתכנסת היום מועצת האו"ם, בצעד חסר תקדים, לאמץ את אחת ההחלטות המשמעותיות ביותר לעם היהודי כנגד הכחשת השואה וכל זאת בתמיכת של 70 מדינות מרחבי העולם. צעד זה הינה סנונית ראשונה להחלטות וצעדים שינקטו מדינות בכל נוגע לנושא השואה ולאנטישמיות הגואה כנגד הקהילה היהודית בתפוצות. אנו מברכים על ההחלטה וקוראים את אומות העולם להעמיק בלימודי השואה בכל מערכות החינוך הלאומיות".