ראש הממשלה נפתלי בנט, שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון מסרו הערב (חמישי) הצהרה לתקשורת בנושא תכנית "בודקים ולומדים" לשינוי מתכונת הבידודים במערכת החינוך.

ראש הממשלה פתח ואמר, "הערב יש לנו בשורה: ילדי ישראל חוזרים ללמוד באופן רציף החל מעוד שבוע. הילדים ייבדקו פעמיים בשבוע לפני ההליכה לבית הספר - ביום ראשון בבוקר וביום רביעי בבוקר. מי שיימצא חיובי או יש סימפטומים - הוא נשאר בבית".

לדבריו, "הועברו עד כה שלוש בדיקות ונעביר בקרוב עוד עשרות מיליוני בדיקות נוספות".

"כמעט כל ההורים חווים מצוקה. מספר המבודדים בקרב הילדים גדול וקשה לקיים ככה חיי שגרה בבית ובלימודים. אני קשוב למצוקה, אבל אנחנו נזהרים בכל מה שקשור לבריאות הילדים שלנו - לכן חיכינו", הוסיף בנט.

הוא ציין כי "בזכות החלטות נכונות ומהירות הצלחנו לעבור את הגל בצורה הכי טובה בעולם. אבל האחריות מוטלת גם על ההורים - אם הילד חולה או שהבדיקה יצאה חיובית, אל תשלחו את הילד לבית הספר או לגן. הגל הזה קשה אך הוא יסתיים מהר יחסית לגלים הקודמים".

שר הבריאות ניצן הורוביץ הוסיף, "שמרנו על מערכת חינוך פתוחה. הכי פשוט היה לשלוח את כל התלמידים הביתה לשבת מול מסכים. אנחנו עוברים מבידודים למדיניות של בדיקות שיחולקו חינם. מי שיימצא חיובי יישאר בבית - כל היתר יוכלו להמשיך ללמוד".

מוקדם יותר הוחלט בהתייעצות שהתקיימה בנושא בין משרדי החינוך והבריאות בהובלת ראש הממשלה כי החל מיום חמישי הבא ישונו הנחיות הבידוד לילדים ותוגבר כמות הבדיקות שיעשו.

בחדשות 12 דווח כי משרד הבריאות רצה להחיל את המתווה החדש רק בעוד עשרה ימים, שרת החינוך דרשה לקצר ולבסוף התפשרו הצדדים על כניסת המתווה בשבוע הבא.

כך, מיום חמישי יבוטלו הבידודים עד גיל 18 וגם מחוסנים ידרשו לשתי בדיקות ביתיות בשבוע. מאומתים לא יוכלו להגיע למסגרות החינוך.

על פי המתווה, התלמידים יבצעו 2 בדיקות בשבוע, בראשון ורביעי. משרד הבריאות הציג תחילה מתווה לפיו התלמידים יעשו 3-4 בדיקות, אך שרת החינוך יפעת שאשא ביטון התנגדה לו.

ביום ראשון צפוי להתכנס הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות ולעסוק בשאלות לגבי חיסון נוסף לקורונה, שלפי שעה ניתן רק לבני 60 ומעלה, לצוותים רפואיים ולמדוכאי חיסון.