ליל  השבעה בנובמבר
ליל השבעה בנובמבר צילום: פרדס הוצאה לאור

חיי הקהילות היהודיות תחת השלטון הקומוניסטי, תמיד היוו השראה לספרים, סיפורים ותיאורי גבורה.

ספר חדש, ליל השביעי בנובמבר, שנכתב על ידי זאב פרידמן, נגן הסינפונייטה באר שבע במשך 20 שנה, מוזיקאי, מורה מוכשר וסופר ראה אור בימים אלו.

זאב, נפטר טרם זמנו לפני 12 שנה בגיל 49 והותיר אחריו יומן סודי שעכשיו תורגם לעברית. הוצאת הספר בעברית נעשתה ע"י אימו ההירואית שנותרה אלמנה וללא בנה יחידה.

הרומן מוקדש להתעוררות התודעה היהודית בתנאי המציאות הסובייטית. רק אחרי מותו נמצא רומן זה, שאותו הוא כתב בסתר ואז התברר שהוא היה גם סופר כשרוני. ספרו זכה לשבחיהם של סופרים מוכרים וראה אור בשפת המקור (ברוסית) חמש פעמים (בישראל, רוסיה, אוקראינה וארצות הברית), וכעת יוצא לאור לראשונה בתרגום לעברית.

את הרעיון המרכזי הגדיר המחבר כך: "אני, הדרך שלי לבית הכנסת, ליהדות, לאלוקים". את הדרך המרתקת, מלאת התלאות והייסורים, עושה הגיבור תוך עימות מתמיד עם כוחותיהם האפלים של ה-KGB. בצעירותי הייתי אידאליסט. חייתי בשני עולמות שונים: בעולם של אידאלים שהיה מורכב ממוזיקה רצינית, מספרות יפה, מאמנות פלסטית מופלאה ומרעיונות נשגבים על הטוב, על האהבה והאחווה – ובעולם המעשי, ריאלי, שנראה לי לרוב מפחיד, עוין, אפור, מדכא – עולמם של הכרזות האדומות, של הפרצופים המרובעים על הפלקטים, של התורים הארוכים, של החשיבה האחידה הכפויה ושל ייאוש ללא מוצא. למדתי בקונסרבטוריון שהיה עבורי, מלבד מקור לרכישת מקצוע, גם אי של הצלה בביצה האפורה הסובייטית, אי שהתנגנה בו מוזיקה ושלטה בו הרוחניות....

"הפרוזה של זאב פרידמן משאירה רושם עמוק של שיחת נפש עם אדם חכם, עמוק וכן, הניחן בחוש סגנון ובהומור עדין. המורשת הספרותית שלו — רומן ליל השביעי בנובמבר, הסיפורים, היומנים, כתיבתו על אקטואליה — יוצרת תחושה של אנושיות מלאת עוצמה, וחן שובה לב של אישיות המחבר.

בה בעת, עולמו של זאב פרידמן מלא דרמה ולעתים טרגי. הגיבורים שלו עומדים לעתים במצב הלא פשוט של בחירה פנימית הנכפית עליהם דרך ההיתקלויות עם המציאות המכוערת של החיים החברתיים והפוליטיים, עם הצורך בהגדרה עצמית ובמאבקים שונים.

זאב פרידמן מפתח את דיוקן הגיבור שלו על רקע התקופה, מה שמאפשר לקשר את תפיסת העולם שלו עם השורה של אוסיפ מנדלשטם: 'נסו לקרוע אותי מהתקופה שלי...' נוכח נושאים אלה, נושא האהבה מתבטא ביצירותיו באופן רך ועדין יותר – זו תמיד חוויה טהורה, מייסרת. זאב פרידמן שולט לחלוטין במילה הכתובה. ביצירותיו נשמע קולו הייחודי של המחבר, העולה לעתים לאינטונציות של קפקא או בולגקוב, ונסמך על ניסיון הספרות הקלאסית". מיוחד ושונה. 287 עמודים, פרדס הוצאה לאור.