תא"ל הרב איל קרים
תא"ל הרב איל קרים צילום: דובר צה"ל

לאחר הפרסום בערוץ 7 והסערה שנוצרה סביב הליכתו של צה"ל לעבר הכנסת בישול חלבי, הרב הצבאי הראשי תא"ל הרב אייל קרים הודיע כי לא יסכים לכל מתווה להכנסת בישול חלבי אם יגובש באופן חד צדדי ללא הרבנות הצבאית.

בהודעה ששלח ראש מחלקת הרבנות (רמ"ח) אל"מ הרב שרון צברי לרבנים הצבאיים הוא אישר כי ביום חמישי האחרון התקיים כנס מנהלי מטבחים בראשות הרמטכ"ל, ובכנס ראש אט"ל אלוף מישל ינקו הציג את המתווה לבישול חלבי בצה"ל.

בהודעה ששלח נכתב: "אט"ל הציגו תוכנית 'מהפיכה במטבח' הכוללת הצבת מכולות 'טרקלין חלבי', שבהן אמורה לכאורה להתבצע אפייה חלבית (פיצות, בורקסים, ופל בלגי וכדו') על ידי החיילים בעצמם".

לדבריו, "בדיונים מקדימים, הרב הראשי לצה"ל היצר על כך שלא שותפנו בשלבי התכנון, ובפרט שהוצעו בה שינויים כשרותיים תקדימיים. לאור המצב שנוצר, הינחה הרב הראשי לצה"ל ,שלא נסכים למתווה המתגבש באופן חד-צדדי, ויחד עם זאת נחתור ליצירת שיתוף פעולה ועבודה משותפת. במקביל, הוקם צוות חשיבה שילמד את התוכנית ויגבש את עמדתנו המקצועית".

"הרבנות הצבאית לא שותפה בתהליך התכנוני, ולכן מתנגדת לכל מהלך חד-צדדי", הדגיש. "הרב הראשי לצה"ל פועל במרץ בנושא למול פורום מטכ"ל. במקביל, הרבנות הצבאית מגבשת בימים אלו את עמדתה המקצועית לנושא".

בהמשך כתב תא"ל הרב קרים לרבנים הצבאיים כי מה שלא יעמוד בתו התקן הכשרותי של הרבנות הצבאית לא יאושר על ידה. "בהמשך להודעה שכתב הרמ"ח ולכתבות השונות מבקש לחדד ולהבהיר", כתב הרב קרים, "לא ניתן בשום שלב על ידי אף אחד אישור לבישול חלבי במטבחי צה"ל. כל האמור בנושא הזה בכתבות למיניהן – הוא (כרגיל) הטעייה מכוונת של גורמים בעלי עניין, על בסיס אי-הבנה של הנתונים. מטרתנו אחת: לשמור על הכשרות בצה"ל. זו אחריותנו, זו סמכותנו על פי החוק והפקודות, וכך נעשה. הבהרתי את הדברים בכל הרמות בצה"ל".

"בפועל, הצוות שבראשו עומד הרמ"ח יעסוק בנושאים השונים שעל הפרק ויבחן את כל השינויים המוצעים ואת עמידתם בהגדרות הכשרות שלנו. מה שלא יעמוד בתו תקן הכשרות של הרבנות הצבאית – לא יאושר. כפי שכתב הרמ"ח, אנו נוסיף ונעדכן על כך בהמשך באופן מפורט יותר".

הרב אביעד גדות, ששירת בעברו בשירות קבע ברבנות הצבאית, מסר לערוץ 7: "מעמד הרבצ"ר כה רעוע מול רפורמות נגד הדת בתקופתו, עד שאלופים לא מתייחסים אליו בכלל בסוגיות דת יסודיות כמו כשרות המטבחים. הדבר מחייב חשבון נפש נוקב בלשכת הרבצ"ר שהפכה לחותמת גומי לתהליכים קשים בנושא השירות המשותף, הקבורה הצבאית, הכשרות, ועוד".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7