פנחס ולרשטיין
פנחס ולרשטיין צילום: חזקי ברוך

החלטת הועדה הגיאוגרפית של מחוז ירושלים להקצות בצפון קרית יערים קרקעות לבניית יחידות דיור לאבו גוש ולא לקרית יערים עצמה מעוררת זעם רב וטענות לאפליה מכוונת של הציבור החרדי, אפליה עליה הוחלט לאחר שמיעת עמדותיהם של חברי כנסת מ'יש עתיד' ו'ישראל ביתנו' והתעלמות מעמדת משרד השיכון.

פנחס ולרשטיין, מי שכיהן בעבר כיו"ר ועדת הגבולות של קרית יערים ומכיר היטב את הדיונים על השטחים המדוברים, קובע בראיון לערוץ 7 כי מדובר בלא פחות מאשר "שערורייה", כלשונו.

"היו מספר ועדות מטעם משרד הפנים להעברת שטחים ממטה יהודה לאבו גוש או קרית יערים", הוא מספר ומציין כי בעברו כיהן כחבר או כיו"ר בוועדות גבולות רבות באזורים שונים ברחבי הארץ ובועדה זו כיהן לצידו "אחד מיקירי ההתיישבות המיתולוגיים של כפר סבא, יצחק ולד ז"ל" ו"החלטנו בצורה ברורה שהשטח מיועד לקרית יערים".

ולרשטיין מציין כי אחת ההחלטות שהתקבלו על מנת לאפשר את המהלך היא מעבר תת קרקעי כדי שלא לפגוע בתנועה בכביש שמוביל לאבו גוש ומעלה החמישה בשבתות וכו', אך כל השטח נועד אך ורק להרחבת קרית יערים החסומה מכל עבריה בכבישים ארציים. ולרשטיין מדגיש כי "ההתנגדות המשמעותית היחידה הייתה שצריך להשאיר את השטח ירוק. לא הייתה התנגדות מהותית אחרת".

"מדובר על השטח שבין קרית יערים לבין האנטנות של ערוץ 12 שמתפתחות בואדי בצורה חמורה. את הקטע הכלוא ביניהם החלטנו שיעבור לקרית יערים שסגורה בכבישים ארציים ולא תהיה יכולת קיום ללא השטח הזה ולא ניתן שלא להעביר את השטח אליהם", אומר ולרשטיין המעיר כי גם אם יהיה מי שיטען שהוא כאדם דתי חפץ בהרחבת קרית יערים מסיבות זרות, אך "מה יגידו על יצחק ולד?".

ההמלצה של הועדה הוגשה לועדת הפנים ועל פיה ברור שהשטח צריך לעבור לקרית יערים, "וראה זה פלא, פתאום זו לא שמורת טבע ופתאום לא צריך להשאיר את זה ירוק ואפשר להעביר את זה לאבו גוש? האם אני מרגיש שזה בגלל שמדובר בחרדים? אני מודה ומתוודה שכן. השטח שאנחנו מדברים עליו היה ברובו מעובד בעבר וכלומר שלא מדובר בשטח יער".

האם אבו גוש אינה נמצאת תחת מצוקת קרקעות? על כך משיב ולרשטיין כי יתכן ואכן כן, אבל לאבו גוש יתכנו פתרונות אחרים בעוד לקרית יערים אין מענה אחר ואין כל סיבה למצוא פתרון לאבו גוש על חשבון קרית יערים.

ולרשטיין מעיר כי המלצותיהן של כל הועדות שבהן כיהן כיו"ר או כחבר מומשו כולן עד היום למעט החלטה זו, מה שמחזק את התחושה שמדובר בפגיעה במגזר החרדי. "כל עוד זה הוקפא אז מילא, אבל כשאומרים לי שהשטח לא צריך להישאר ירוק והוא עובר לאבו גוש זה נראה לי בעייתי".

עוד הוא מציין כי אכן הדבר בידיה של שרת הפנים שמנכ"ל משרדה הוא שאמור להיות חתום על החלטות מעין אלה. "זו הסמכות שלה ולכן אני לא מבין את כל התהליכים הללו, וכשהתהליכים לא ברורים ברור שיש כאן שיקול אחר".

בעקבות הערתו של ולרשטיין אודות האנטנות הבעייתיות של ערוץ 12 בואדי הפתוח, ביקשנו הרחבה והוא קובע כי "מדובר בשטח של מטה יהודה וברור שזו פגיעה אקולוגית וסביבתית חמורה הרבה יותר מכל דבר אחר, אבל זה קיים, לא מתאים לאופי הכפרי של האזור ולקיבוצי הסביבה, אבל זה כבר קיים ואני לא נכנס לויכוח הקדום אם היה נכון להקים את קרית יערים שם, אבל מהרגע שבו היא קיימת צריך לאפשר לה לחיות".