לוחמים על גדר המערכת בעזה
לוחמים על גדר המערכת בעזהצילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הכתב הצבאי יואב זיתון פרסם כתבת תחקיר במוסף '7 ימים' של ידיעות אחרונות, המגוללת דקה אחר דקה את תיאור נפילתו של לוחם הימ"ס בראל שמואלי בגבול עזה, מירי מחבל חמאס מטווח אפס.

זיתון חשף כי צה"ל סמך על מחבלי "הריסון" של חמאס, וכי לאחר שמחבל חמאס ירה בבראל מבעד לחרך הירי בחומה ונמלט ללא פגע, יצאו לוחמי צה"ל וימ"ס מעבר לחומה ופגעו בפורעים ערבים. בעקבות ירי זה נהרג מתפרע ערבי צעיר בן 12, ובצה"ל שוקלים בימים אלו לפתוח בחקירת מצ"ח נגד הלוחמים, חבריו של בראל.

ביום האירוע, 21 באוגוסט אשתקד, בשעה 16:45 הסתערו כ-400 מחבלים ומתפרעים אל עבר הגדר. 'כוחות הריסון' של חמאס, עליהם סמכו בצה"ל 'נעלמו' ואיפשרו את ההסתערות אל עבר גדר הגבול, בתוכה השתלב גם קצין החמאס החמוש, שירה מאוחר יותר מטווח אפס בראשו של בראל בשעה 18:18, אל מול המצלמות.

בהמשך, למעלה משעה לאחר האירוע, בשעה 19:30 בעוד בראל הפצוע מטופל בסורוקה, מקבלים הלוחמים על הגדר אישור מיוחד לירות על "מסיתים מרכזיים" מהצד העזתי. כמה מחבריו של בראל חוצים את הגדר דרך שער צדדי, פשפש שנפתח עבורם, ויורים אש מדויקת מטווח קרוב יותר, לעבר פלג גוף תחתון של המתפרעים שנותרו במקום. במקביל,

על פי הדיווח של זיתון, גששי אוגדת עזה עוברים חרך אחרי חרך, ויורים לעבר עזתים שנצמדים לחומה, גם בירי הקיפי שנחשב לפחות מדויק. אליהם מצטרפים בשלב זה לוחמי מגלן ויחידות נוספות. רק בשעה 20:00 המחבלים מתחילים לסגת, וניתן אישור נוסף לירות לעבר כל 'מסית מרכזי' שנמצא בטווח 100 עד 200 מטר מהגדר.

במקביל, המח"ט אל"מ יואב ברונר מורה בצעקות ללוחמים לרדת ולתפוס מחסה. בסיומו של האירוע, מהצד הערבי נהרגו מחבל ומתפרע נוסף בן 12, ונספרו 36 פצועים. מנגנון מטכ"לי אמור להכריע בקרוב בשאלה האם לפתוח בחקירת מצ"ח נגד הלוחמים, חבריו של בראל.

בארגון תורת לחימה הגיבו לממצאים: "קונספציית השמאל העמוקה בפיקוד הבכיר פוגעת אנושות בצה"ל ובלוחמיו: החמאס "ירסן" ויגן על צה"ל? השתגענו? הירצחו של בראל שמואלי הי"ד על ידי אותו חמאס, איננו רק "תקלה מקצועית", אלא כשלון מהדהד, ולא ברור מדוע אף מפקד בכיר לא נענש.

"גם היחס אל מותו של מתפרע ערבי בתוך שדה קרב רווי מחבלים חמושים בנשק, רימונים ומטענים שהושלכו על לוחמינו - כעילה לחקירת מצ"ח, הוא חמור, הזוי, ומקומם. אם חלק מהפיקוד הבכיר החליט להפקיר את לוחמינו להתבוסס בדמם מול מחבלים, ולכבול את ידיהם תחת מוסר מעוות ואקטיביזם משפטי - הציבור לא ישתוק. הלוחמים מגינים על העם, והעם יגן על לוחמיו", הוסיפו בארגון.

ראשי תנועת תנועת "צעדת האימהות" צופיה נהון ושלום ניזרי מסרו: "תנועת צעדת האימהות והעומדים בראשה לא יעמדו מנגד ובחיבוק ידיים לאור הביזיון שבחקירת לוחמינו על פעולתם לאחר התקרית בה נהרג חברם ליחידה בראל חדריה שמואלי הי"ד.

"תנועת צעדת האימהות תעמוד לצד הלוחמים בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי להבטיח שלא יאונה ללוחמים כל רע. אנו דורשים מהרמטכ"ל אביב כוכבי ומשר הביטחון בני גנץ: בטלו לאלתר את ההחלטה המבישה לחקירת הלוחמים במצ"ח", מסרו.

על פי גורמים צבאיים, בימים אלה מתקיימת כפי שמקובל בכל אירוע דומה, בדיקה של מנגנון התחקור המטכ"לי באשר לאירוע מותו של המתפרע העזתי. "מנגנון התחקור המטכ"לי אינו חקירת מצ"ח", ציינו הגורמים.

תגובת דובר צה"ל: "צה"ל מצדיע לפועלו של סמל-ראשון בראל חדריה שמואלי ז"ל, שנפל במהלך פעילות מבצעית ערכית ראשונה במעלה, שתכליתה הדיפת מתפרעים אלימים והגנה על מרחב נחל עוז ועוטף עזה.

"לפני כחודש, הציג מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף נמרוד אלוני, את עיקרי התחקיר לאירוע המבצעי בו נפל לוחם מג"ב, סמל-ראשון בראל חדריה שמואלי ז"ל, לבני משפחתו וכן עיקרי הממצאים הופצו לתקשורת.

"בתחקיר עלה כי ההחלטה להתמקם בסמוך לחומת עוז, על סמך ניסיון העבר, ולנהל את ההתפרעות בסמיכות להמון שמעבר לחומה היתה שגיאה מקצועית. עוד עלה כי מרגע שההתפרעות הפכה לאלימה, ההחלטה שלא לדלג את הכוחות לעמדות האחוריות, אשר הוכנו מבעוד מועד הייתה שגיאה. הלקחים בנושא פריסת והפעלת הכוח, יושמו עוד באותו השבוע בניהול התפרעויות אלימות נוספות. נדגיש כי בתחקיר לא נמצא פער בהוראות הפתיחה באש אשר נתנו מענה מתאים לנסיבות המבצעיות.

"מפקדי צה"ל באירוע ביצעו נוהל קרב והיערכות מבצעית להתפרעות האלימה בצורה יסודית ומקיפה, תוך תגבור הגזרה. בשלב ניהול הקרב, נכחו המפקדים עם הכוחות בשטח- כתף אל כתף ופיקדו עליהם מלפנים, תוך הפגנת אומץ, חתירה למגע ויוזמה. צה"ל מגבה את מפקדיו בשדה הקרב ומדגיש פעם נוספת כי חברה שלא תגבה את חייליה ומפקדיה גם כששגאו, תגלה שאין מי שילחם בעבורה.

"האירוע המבצעי בו נפל בראל חדריה שמואלי ז"ל תוחקר לעומק, ביסודיות, כנות ורצינות, תוך השתתפות כלל הגורמים הרלוונטיים לכך. כלל הלקחים הנדרשים אשר נוגעים בניהול התפרעות אלימה בגבול הרצועה הופקו באופן מיידי. צה"ל מרכין ראש ומשתתף בצער העמוק של משפחת חדריה שמואלי וימשיך ללוותה", לשון התגובה.