שירה איסקוב
שירה איסקובצילום: Yonatan Sindel/Flash90

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר 23 שנות מאסר על אביעד משה, שהורשע בניסיון הרצח של רעייתו דאז שירה איסקוב בביתם במצפה רמון בספטמבר 2020.

השופטת יעל רז לוי קראה בגזר הדין: "ריח החג היה באוויר וכולם עסוקים בהכנות אחרונות לחג, אך לפתע נשמע בכי של תינוק וקולות חבטה ועוד חבטה. המתלוננת (שירה איסקוב) צעקה והתחננה על חייה. בשארית כוחותיה נלחמה להישאר בחיים כדי שבנה לא יישאר יתום מאם. הנאשם לוחש לה 'תמותי', חונק, דוקר וחובט. מסע אכזרי של אלימות ברוטלית כשרק בנס היא שרדה".ז

בית המשפט לא קיבל את טענת משה ולפיה איסקוב התגרתה בו. על בנם המשותף שהיה בזירה אמרה השופטת: "הפעוט היה בלב האלימות והאימה כשהוא חווה הכל בכל חושיו. הנאשם ניצל לרעה את חוסר יכולתו של הפעוט למלט עצמו מהזירה ולסייע לאמו".

הפרקליטות דרשה להטיל על משה עונש של 27 שנות מאסר בפועל. לצד הרשעתו בניסיון הרצח ובהחלטה תקדימית, בית המשפט הרשיע את משה גם בעבירת התעללות בקטין וחסר ישע - זאת למרות שהוא לא נגע באופן ישיר בבנו הפעוט שהיה עד לניסיון הרצח של אמו.

נזכיר כי בעדותו במהלך המשפט טען משה כי איסקוב עברה הפלה טבעית כשבועיים לפני האירוע בו ניסה לרצוח אותה, ולטענתו היא האשימה את משפחתו בכך. "כל מה שניסיתי לעשות פשוט לא הצלחתי להוציא אותה מהמחשבה, מילים נוראיות, דברים שאני אפילו לא רוצה לחזור עליהם. יום טרם האירוע, במהלך העבודה אני כבר לא יכולתי לשמוע אותה. אני פשוט חסמתי אותה בוואסאפ, לא יכלתי להכיל את כל הקינטורים האלה, מה שהיא עשתה לי שם", טען.

"החלטתי להתקשר לאמא שלה, התקשרתי לאמא שלה והתחננתי בפניה, אמרתי לה שמאז שהיא הלכה, שירה חוזרת לדברים שלה, היא חושבת שעשו לה שחור, שאחיות שלי קיללו אותה, שההורים שלי קיללו אותה", הוסיף.

לפי כתב האישום שהוגש נגד משה הוא "תקף את אשתו באכזריות מספר רב של פעמים באמצעות מערוך עץ שבו השתמשה לצורך הכנת חלות לחג, חנק אותה בצווארה ודקר באמצעות סכין מטבח משוננת עם להב באורך של עשרה ס"מ כ-20 דקירות בכל חלקי גופה".

אביעד משה טען להגנתו הוא אכן תקף את איסקוב - אך לא התכוון להרוג אותה. לפי גרסתו, "התגרות" מצדה של איסקוב היא שגרמה לו "לאבד שליטה על מעשיו, ולפגוע בה".

גזר הדין אמור היה להיות משודר בשידור חי במסגרת מדיניות חדשה של מערכת בתי המשפט ובמהלך צידדו גם הפרקליטות ואף שירה איסקוב עצמה, אך פרקליטו של משה דרש שהדיון לא ישודר.