פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אש צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, מתייחס לכניסתו של תת הזן של האומיקרון, ה-BA2, לישראל.

"אנחנו מעריכים, על בסיס הריצופים, שהוא בערך 10% מהריצופים. מאות ישראלים. החשש הגדול הוא מכך שהוא מדבק יותר מאחיו, האומיקרון המקורי. אנחנו מעריכים שזה משהו בסביבות בין 30 ל-50 אחוז. מצד שני, הוא לא גורם למחלה יותר קשה. קרוב לוודאי שהמחלה נראית אותו דבר כמו האומיקרון", אמר אש בראוין ל-103FM.

לדבריו, לא מדובר בווריאנט שיגרום לגל שישי. "אני אומר את הדברים בזהירות, אני מקווה מאוד שלא. יש מדינות שהוא כן העלה את התחלואה אחרי שכבר הייתה ירידה, למשל דנמרק. לעומת זאת, יש מדינות שהוא משפיע פחות, אולי בגלל שההתפשטות של האומיקרון המקורי הייתה יותר נרחבת. זה לא שלא חוששים, אבל אני מקווה ומעריך שזה לא ישנה את התמונה ואנחנו נראה את עצמנו יוצאים מהגל הזה".

"אנחנו בירידה, המספרים יורדים בימים האחרונים, וזה די ברור מכל מיני פרמטרים שאנחנו עוקבים אחריהם. עדיין לא רואים את זה בצורה ברורה בתחלואה הקשה, וזה צפוי שזה ייקח עוד יום-יומיים", הוסיף.

בהמשך התייחס פרופ' אש גם לעומס בבתי החולים, ולאפשרות שאנחנו נמצאים על סף הספיקה. "אנחנו במקום מאוד לא פשוט. בתי החולים מאוד עמוסים וזה שילוב גם של התחלואה הקשה וגם של היעדרות הצוות בגלל תחלואה. להמשיך במצב הנוכחי הרבה זמן, יהיה קשה מאוד, ובוודאי אם המספרים יעלו מעבר לזה, כך שאנחנו די על הסף הזה".

"העומס בוודאי פוגע באיכות הטיפול הרפואי על כל המשמעויות מכך. אנחנו יודעים את זה, המספרים האלה הם גבוהים, וכשאתה מסתובב בבתי החולים אתה רואה איך הצוות באמת עובד מאוד מאוד קשה. היכולת שלו לתת תשומת לב לכל מטופל ומטופל יורדת בעקבות כך שיש עומס", ציין אש.