דונלד טראמפ
דונלד טראמפצילום: רויטרס

ה"גרדיאן" הבריטי מפרסם הבוקר (חמישי) כי בספר זכרונות חדש שיפרסם דיוויד פרידמן, שגריר ארה"ב בישראל לשעבר, הוא חושף לראשונה כיצד הצליח הנשיא האמריקאי לשעבר דונלד טראמפ "להפיל את הנוכחים מהכסאות בתדהמה" לאחר שבמהלך פגישה עם הנשיא לשעבר רובי ריבלין העביר ביקורת חריפה על ראש הממשלה דאז בנימין נתניהו.

ה"גרדיאן" מצטט פרטים מתוך הספר החדש של פרידמן, שיצא לאור בשבוע הבא, ולפיו במהלך הפגישה בין הנשיא טראמפ לעמיתו ראובן ריבלין במהלך ביקורו של טראמפ בישראל במאי 2017, הפתיע הנשיא האמריקאי את הנוכחים כאשר טען כי "נתניהו לא מוכן לחפש הסכם שלום, בעוד מחמוד עבאס נואש להסכם כזה".

בספר, שזכה לכותרת "הפטיש: איך היפרדות מהעבר הביאה שלום למזרח התיכון", מציין פרידמן כי "התגובה הפילה את כל הנוכחים מהכסאות". על האווירה בחדר באותם רגעים הוא מוסיף כי "למרות שהפגישה הייתה פרטית ולא לתיעוד, כולנו כבר דמיינו כותרת מחר ולפיה טראמפ שיבח את אבו מאזן וביקר את נתניהו, הדינמיקה הגרועה ביותר לפופולריות של הנשיא או לסיכויי תהליך השלום. למרבה המזל, ולמרבה הפלא, האירוע לא הודלף".

פרידמן גם מתאר בספרו מפגשים רבים עם סנטורים דמוקרטים שלא אהבו את המינוי שלו לשגריר ארה"ב בישראל, ומפרט בעיקר על "פגישה זועמת" עם ברני סנדרס, אותו מאשים פרידמן כי "הוא עומד לצידם של טרוריסטים על חשבון אחת מבנות הברית החזקות של ארה"ב".

זיכרון בולט נוסף אותו מפרט פרידמן בספרו ומצוטט הבוקר על ידי ה"גרדיאן" הבריטי נוגע למפגש של הנשיא טראמפ עם ראש הממשלה דאז נתניהו. "תמרנתי את כל הנוכחים לצפות באוסף של שתי דקות של נאומים של עבאס שחשבתי ששווים צפייה. הקלטת הכילה שתי דקות של עבאס מהלל טרוריסטים, משבח את האלימות ונשבע כי לעולם לא יקבל שום דבר פחות מהתבוסה המוחלטת של ישראל. אחרי שהקלטת הסתיימה, אמר הנשיא טראמפ 'וואו, זה אותו בחור שפגשתי בוושינגטון בחודש שעבר? הוא נראה כמו בחור כל כך מתוק ושלו'. ברור שהקלטת השפיעה", כותב פרידמן בספרו החדש.