גדעון סער ואיילת שקד
גדעון סער ואיילת שקד צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

מפלגת 'תקווה חדשה' הודיעה הבוקר (ראשון) כי שריה יצביעו היום בישיבת הממשלה בעד חוק האזרחות (איסור איחוד משפחות) ודחיית העררים שהוגשו בנושא על החלטות ועדת השרים לחקיקה.

גם מפלגת כחול לבן החליטה לתמוך בחוק האזרחות ומהמפלגה נמסר כי היא מתנגדת לחופש הצבעה. "כחול לבן תומכת בחוק האזרחות שהוא חוק ביטחוני חשוב, בהתאם לנוסח שגיבשו במשרד הפנים או באמצעות פשרה אחרת. כחול לבן מתנגדת לחופש הצבעה - ובמידה ולא תישמר המשמעת הקואליציונית היא תשקול את התנהלותה בהמשך".

אמש איים יו"ר מרצ ושר הבריאות ניצן הורוביץ על שלימות הקואליציה בשל כוונת שרת הפנים איילת שקד להעביר את חוק האזרחות בקולות האופוזיציה.

"זה חוק גזעני שמפלה את אזרחי ישראל הערבים ואין לו מקום במדינה דמוקרטית. איילת שקד עושה דרך מסוכנת מאוד, להעביר חוק לא דמוקרטי וגזעני כמו חוק האזרחות וזאת בקולות האופוזיציה, זהו מדרון חלקלק, היא פוגעת במה שהביא להקמת הקואליציה, התגובה שלנו תהיה חריפה וכואבת ויהיה מחיר", אמר השר בראיון לדנה ויס בחדשות 12.

חוק האזרחות מתקיים מכוח הוראת שעה המוארכת מדי שנה מאז שנת 2003, עת נחקקה ברקע האינתיפאדה השנייה. מטרתה להטיל מגבלות על מתן אזרחות או היתרי שהייה בישראל לפלסטינים שנישאו לישראלים, כמו גם לאזרחי איראן, לבנון, סוריה ועיראק המבקשים לקבל מעמד על רקע איחוד משפחות.

החוק היה אמור לקבל את אישור הכנסת עד 6 ביולי, אך הוא פקע לאחר שלא הושג רוב שיתמוך בו. לאחרונה הוא עבר בוועדת שרים לחקיקה, אך גם עתה אין לו רוב בכנסת.