איילת שקד
איילת שקד צילום: Yonatan Sindel/Flash90

בשיחה בין שרת הפנים איילת שקד ליו"ר רע"ם מנסור עבאס, לפני העברת חוק האזרחות, איימה שקד - "מבחינתי אם אין חוק אזרחות - זה נגמר".

בכאן חדשות דווח כי הרמיזה לפירוק הקואליציה היא שהביאה לכך שעבאס הסכים להסתפק בכך שסיעתו רק תצביע נגד החוק ולא תייצר משבר גדול יותר.

בתחילת השבוע, לפני הכניסה לישיבת הממשלה, התייחס השר עיסאווי פריג' לחוק האזרחות שאושר בכנסת ואמר כי מדובר במחלוקת לגיטימית בקואליציה. "זה חוק רע ליהודים ולמדינת ישראל. אנחנו נמשיך להיאבק בדברים הרעים שהממשלה תעשה - ונחזק את הדברים הטובים", אמר.

לשאלה מה יהיה המחיר להעברת החוק אמר פריג': "יהיה תג מחיר טוב". הוא ציין עוד כי בניגוד לפרסומים אין כוונה לחדש את הנטיעות של קק"ל באזורים בהם מתגוררים הבדואים בנגב.

השר עיסאווי פריג': יהיה מחיר לחוק האזרחות חזקי ברוך

ח"כ שמחה רוטמן (הציונות הדתית) אמר כי הוא מרוצה מאוד מההישגים באישורו של חוק האזרחות בסוף השבוע שעבר במליאת הכנסת.

בראיון ל-103FM אמר רוטמן: "אנחנו אמרנו מהיום הראשון, נתניהו עשה על זה מסיבת עיתונאים, בזמן שחוק האזרחות עוד היה על השולחן בגרסתו הקודמת, ואמר, 'אם יקבלו את הדרישות שלנו, שהן יתמצו בנושא המכסות והשקיפות, אנחנו נתמוך בחוק'. זה היה הקו האידאולוגי שהאופוזיציה הציגה מהתחלה. לאורך כל הדרך, השרה שקד אמרה, 'לא יהיו מכסות, אני לא אתן מכסות', בסופו של דבר, התקפלות מפוארת".

עם זאת ציין, "אבל אני גם אמרתי תודה. גם אם מכל הסיבות הלא נכונות, בסופו של דבר, הקואליציה קיבלה את הקו של האופוזיציה והעבירה את החוק שלנו, אנחנו נהיה אלה שנגיד לא? את כל הדרישות שלנו קיבלו, אז אני צריך עכשיו לבוא ולהפיל חוק טוב".

לגבי הדיון שעלה לטונים גבוהים בינו לבין יו"ר מפלגתו סמוטריץ', לפני ההצבעה, אמר: "הדיון שם היה על שאלה עובדתית. לא הייתה מריבה ביני לבין סמוטריץ', היה בינינו דיון עובדתי שאחרי 3 ימים ללא שינה, לפעמים גם הטונים עולים. אבל היה דיון עובדתי אחד ששם בכלל לא הייתה שאלה, האם במידה והחוק לא עובר, האם הממשלה נופלת, כן או לא? שם היה מאוד ברור שהתשובה היא לא.

השאלה השנייה שעליה היה דיון זה האם הכניעה של הממשלה הזאת לרע"ם בסוגיית האכיפה בנגב קשורה לחוק, כן או לא, גם בסוגיה הזו הגענו למסקנה כולנו, כל המפלגה, שהתשובה היא לא. הם נכנעים לרע"ם, בלי שום קשר לשאלה אם חוק האזרחות יעבור או לא יעבור".