אוריה לוברבום
אוריה לוברבום צילום: חיים טוויטו

ראשי פורום ההתיישבות הצעירה מניפים דגל אדום ומודיעים: לא נסכים להחלת חוק החשמל בצו אלוף רק על מספר יישובים מצומצם.

בעקבות דיווחים כי בשל "קושי משפטי" חוק החשמל יחול רק על מספר יישובים בודדים לצד מספר דומה של יישובים פלסטינים, בפורום ההתיישבות הצעירה מבהירים: "לא נסכים למס שפתיים והחלת הצו רק על מספר מצומצם של יישובים. אם הדרג המדיני ירצה לא יהיה שום קושי משפטי".

"נחרדנו לשמוע על הרצון להחיל את הצו אך ורק על מספר מצומצם מאוד של יישובים ומודיעים בפה מלא כי במציאות שכזו עדיף שלא יחתם הצו בכלל. לא נסכים לקבל צו שלא נותן מענה הומניטרי בסיסי לילדים של ההתיישבות הצעירה''.

עוד אמרו בפורום ההתיישבות הצעירה כי ''כל ניסיון להתחבא מאחורי יועצים משפטיים כאלו ואחרים לא יתקבל. אין שום קושי משפטי. אותו דרג מדיני ופוליטי שידע להעביר את חוק החשמל למרות התנגדויות הגורמים המשפטיים ואנשי המקצוע, ידע להעביר אם רק ירצה בכך את צו האלוף על היישובים הצעירים ביו"ש.

''אנו לא מוכנים שיגזרו על אף ילד בהתיישבות הצעירה עוד חורף ללא חימום ראוי ודורשים לכל הפחות את הדבר האלמנטרי ביותר שנקרא חשמל'', הוסיפו בהתיישבות הצעירה.

ביום שני השבוע נערכה במשרד המשפטים ישיבה בנושא, שבה נכחו כל הגורמים הרלוונטיים. במהלך הישיבה עלה כי במשרד הביטחון המליצו לקדם את התהליך לקראת חתימה על שינוי הסעיף, אולם היועצים המשפטיים בצה"ל ובמשרדי הממשלה השונים טענו כי ניתן לעשות זאת רק במקומות שבהם יש תוכניות מסודרות ובאזורים שברור כי פניהם להסדרה.

לפי הדיווח באתר ynet, במשרד המשפטים עדיין לא החליטו כיצד לנהוג בסוגיה ואיזו חוות דעת לאמץ. אם יוחלט לקבל את עמדת היועצים המשפטיים - המשמעות היא "דילול" בכמות המאחזים שייכנסו לרשימת חיבורי החשמל. לפי ההערכות, ברשימה המקורית שבה דנו תחילה יש כ-40 מאחזים, אך אם תאומץ הגישה של הייעוץ המשפטי - סביר להניח שהרשימה תצומצם לפחות מ-10 מאחזים.

בין היתר מדובר על מאחזים שכבר עברו הפקדה (אישור ראשוני) ובכללם נופי נחמיה, מבואות יריחו, פני קדם, תפוח-מערב וחוות יאיר. אם זאת תהיה ההכרעה - סביר להניח שהמתיישבים יסרבו לקבל הצעה לחיבור חשמל במספר מצומצם של מאחזים.

גורם בכיר במפלגת ימינה הגיב בשיחה עם ערוץ 7 להפלת הצעת החוק של חבר הכנסת יריב לוין לחיבור תשתיות להתיישבות הצעירה. "נחבר את ההתיישבות הצעירה לחשמל גם בלי יריב לוין", אמר הגורם הבכיר.

נזכיר כי חברי ימינה ותקווה חדשה הצביעו אתמול נגד ההצעה של לוין, למעט ח"כ יום טוב כלפון שנמנע. בעת שראש הממשלה נפתלי בנט הצביע נגד, קראה לעברו ח"כ קטי שטרית: "תתבייש. אמרת שזה הדבר הראשון שתעשה כשתהיה ראש ממשלה. גנבת להם את הקולות, בושה וחרפה".

ח"כ יריב לוין אמר בתגובה להפלת ההצעה, "נפתלי בנט, איילת שקד, זאב אלקין וניר אורבך הפנו היום שוב כתף קרה לילדי החלוצים בהתיישבות הצעירה".

"בעוד הפולשים הערבים לאדמות המדינה בנגב זוכים לחיבור לחשמל, ילדי המתיישבים ימשיכו לסבול מקור גם החורף הזה. זהו עוד שיא של חרפה, ציניות והפרת הבטחות של אנשים אשר אפילו מצוקה של ילדים קטנים לא מעניינת אותם", דברי לוין.

"הנה צו האלוף, למה לא חותמים עליו?" דוברות

שלשום, בכנס ירושלים ה-19, דרשו ראשי פורום ההתיישבות הצעירה עטרה כהן ואורי ברטפלד צו אלוף שיחיל את חוק החשמל על ההתיישבות הצעירה ויאפשר חיבור עשרות היישובים לחשמל מסודר.

במהלך דבריה בכנס ירושלים הציגה עטרה בהתרגשות את הצו המנוסח שעבר בדיקה משפטית ואשר יאפשר להחיל את החוק על מרבית היישובים וזעקה: "הנה צו אלוף. מדוע עדין לא חותמים? אני קוראת למקבלי ההחלטות. הוא מוכן. למה לא חותמים?".

כהן הוסיפה עוד כי היא מקווה שהצו שבידה הוא זה שיאושר על מנת לחבר את כל היישובים לחשמל. "לא מגיע לילדים שלנו לעבור חורף נוסף כמו שעברנו בשנים ובשבועות האחרונים", סיכמה.