משה קינלי טור פז
משה קינלי טור פזצילום: יצחק קלמן

לארח שועדת השרים אישרה את הצעת החוק לשינוי הגוף הבוחר את הרבנים הראשיים, הסביר מציע החוק ח"כ משה קינלי טור פז את הרציונל העומד מאחוריה.

"הרבנות הראשית בעשרות השנים האחרונות זוכה לסקרי דעת קהל נמוכים. קודם כל האזרחים הפשוטים מסתכלים על הרבנים הראשיים ורוצה לראות אנשים שמייצגים אותו", אמר בראיון לרדיו 'קול חי'.

לדבריו, הציבור החרדי כלל לא עושה שימוש בתוצרי הרבנות הראשית. "החברה החרדית ברובה, איננה משתמשת בתוצרי הרבנות הראשית. יש לה את הכשרויות והרבנים שלה.

"מי שאמור לייצג את הציבור הכללי בישראל אלו אנשי הציונות הדתית והציבור המסורתי בישראל – לאנשים אלו לא היה ייצוג בגוף הבוחר בישראל ולכן התחושה שלי הייתה שאם נגוון את הגוף הבוחר מקצוות האוכלוסייה הישראלית זה יהיה נכון יותר".

אשר לדרישת הסף לכושר לדיינות, אמר כי "לא יעלה על הדעת ששופט בית משפט העליון לא יהיה עורך דין, אבל רב ראשי וראש בתי הדין בישראל איננו דיין. אני חושב שרב ראשי הוא לא ראש הדת בישראל אלא ראש שירותי הדת בישראל. לדוגמה, הציבור החרדי פיתח לו מערכת דת ושירותי דת. אבל שמונים ושישה אחוז בישראל, הציונים הדתיים והמסורתיים הם הציבור שצורך את שירותי הרבנות הראשית".

"מה שקרה, תראה בוועדה לבחירת שופטים יושבים שלושה שופטים – נתנו לשופטים מקום מרכזי אבל לא רוב לבחור את חבריהם. מנגד, ברבנות הראשית היה שמונים מתוך מאה וחמישים בידי הרבנים הראשיים, זה מעגל שמסובב את עצמו. השינוי הוא המצב הרצוי. בהצעה שלי אני רוצה גיוון בהובלת שירותי הדת במדינה".