ח"כ משה ארבל בכנס הגרעינים התורניים
ח"כ משה ארבל בכנס הגרעינים התורנייםצילום: יח"צ גרעין התורני נתניה

עשרות אנשים השתתפו אמש (ראשון) בכנס מיוחד של הגרעינים התורניים בישראל, בהובלתו של ראש הישיבה והגרעין בנתניה, הרב נתנאל יוסיפון ובהשתתפות גרעינים נוספים מרחבי הארץ ודנו על עשייה של הגרעינים בחברה הישראלית.

האם הגרעינים התורנים יוצרים חיבור או התבדלות? האם הזהות היהודית חוצה מגזרים, ומה חשיבות הגרעינים התורניים בערים המעורבות?

בכנס השתתפו: ח"כ משה אבוטבול (ש"ס), יוצר הסדרה "שנות השמונים", מני אסייג, יו"ר "קרן קהילות", מר יצחק לקס, נציג הגרעין בלוד, מאיר ליוש. "בית מוריה" באר שבע, הרב שמעון כהן, ראש רשת קהילות עולים צרפתיות ומנהל מחלקת הכשרת רבני קהילות צרפת בארץ הרב יונתן סרור ונציג תנועת בוגרי בני עקיבא, אליעד אברקי.

ח"כ אבוטבול (ש"ס) הודה לגרעינים התורניים ואמר בכנס: "באתי להגיד תודה לראשי הגרעינים העושים עבודת קודש למען הציבור במקומות ייחודיים בארץ ומפיצים בנועם את אור האמונה בד' ובמצוותיו . וכפי שאומרים 'החלומות של היום הם המציאות של המחר, כך גם אני מוסיף ואומר שהגרעינים של היום הם הפירות של המחר'.

"בעשייה הברוכה הנעשית על ידיהם בתחומי החינוך והרווחה וחבל שלא מספיק מעריכים את העשייה היפה שלהם שנעשית לא חלילה מכפייה אלה מאהבה, הם באים להראות את נועם התורה והמצוות. תודה מיוחדת לרב רחמים ניסימי שהפעיל בצורה נהדרת את הגרעין "שעלי תורה" בבית שמש ובהיותי עשור ראש העיר בית שמש נהנינו מפירות ההצלחה".

ראש ישיבת "אורות נתניה", ראש הגרעין החינוכי נתניה ומארגן הכנס, הרב נתנאל יוסיפון אמר בכנס כי:
"הגרעינים התורניים הם תנועה של המון אנשים שואפים להגיע לכל עם ישראל המיוחד. ביום יום אני עושה את זה כי זה מה שאני צריך לעשות אבל ביחד אני חלק מעם ישראל. אנחנו אנשי הגרעינים התורניים, התפקיד שלנו להיות כמין מחמצת לעיסה במובן הטוב של המילה . התנועה מתחילה באמת חיים רגילים, אבל בתוך החיים שלנו יש חזון. אנחנו שואפים לחבר את העם כולו לחזון הגדול, חזון של ציפור שמתרוממת למעלה. זה מתחיל מיהודי שמדליק נרות חנוכה וקורא קריאת מגילה בפורים עם השכנים שלו. כל אחד עושה את התפקיד שלו. אנשי הגרעינים עזבו חיים יותר נוחים עם אמונה ולהט גדול, ברצון לחבר ולקרב את עם ישראל".

הרב נתנאל יוסיפון בכנס

צילום: יח"צ גרעין התורני נתניה

יו"ר "קרן קהילות", מר יצחק לקס הדגיש בכנס את הפעילות הברוכה: "הגרעינים שפזורים בכל רחבי הארץ שותפים בעשייה חברתית, קהילתית וחינוכית מתוך מטרה של בחיבור ואחדות. העשייה של הגרעינים בתחומים אלה נתפס בעיניי כעשייה הציונית המשמעותית ביותר בעת הזו".

מאיר ליוש, תושב לוד ויועץ תקשורת ואסטרטגיה אמר, "החשיבות של הגרעינים בערים המעורבות היא העמידה והיכולת שלא לאבד את מדינת ישראל דה פקטו. אין כאן שום דבר נגד החברה הערבית, אלא אמירה שכל מי שמוכן לקבל את ריבונותה של מדינת ישראל מוזמן להיות חלק מאיתנו. מי שחושב שהוא יטפח שאיפות לאומניות זרות - שלא יצפה לחיבוקים ולהארת פנים. הגרעינים הם החומה בפני אובדן המשילות של מדינת ישראל".

כנס הגרעינים התורניים

צילום: יח"צ גרעין התורני נתניה