פרופ' צבי שפירר ז"ל
פרופ' צבי שפירר ז"ל צילום: מירי גטניו, דוברות איכילוב

פרופ' צבי שפירר, רופא ילדים ומומחה ישראלי לאימונולוגיה קלינית שנחשב לאבי רפואת הילדים בישראל הלך לעולמו בגיל 87.

שפירר הקים את בית החולים לילדים דנה בתל אביב וניהל אחר כך גם את בית החולים ספרא בתל השומר. הוא שימש כפרופסור באוניברסיטת תל אביב והיה ראש החוג לרפואת ילדים בשנים 1989–1993.

פרופ' רוני גמזו, מנכ"ל בית החולים איכילוב ספד לו וסיפר, "בשנת 1994 בעת רוטציה של רפואת ילדים פגשתי לראשונה את פרופ׳ שפירר, מנהל דנה. עד אותו הרגע רציתי להיות רופא נשים אבל אהבתו לרפואת ילדים, אישיותו, אופן ההדרכה של כולנו, כל הסטודנטים - גרמו לי לחשוב שנית. פרופ׳ שפירר נחשב כבר אז כאב רפואת הילדים בישראל, הדרתו בארץ ובאיכילוב היתה עוצמתית מחד, ובעלת צניעות פולנית מאידך".

"כשהחסרתי לא פעם ימי לימוד והדרכה עבור כנס ברפואת נשים, ראיתי את אכזבתו בפניו. הוא היה מייסד ביה"ח דנה ועד היום תלמידיו נמצאים בכל פינה בדנה, בכל מחלקה ובכל מרפאה; עומדים גאים, ממשיכים את חזונו ומלמדים רפואת ילדים לאורה. בשנת 2012 הזמנתי אותו לפגישה אישית, כמנכ"ל משרד הבריאות, כדי להתייעץ איתו איך לנהל את משבר הפוליו; מאחורי הקלעים הוא הנחה אותי, חזרנו להיות יחדיו, מנהיג רפואת הילדים ואני. לגמתי בצמא. את כל מה שהחסרתי בכל אותם שנים. פרופ׳ שפירר ניהל את בתי החולים לילדים דנה באיכילוב ולאחר מכח את ספרא בשיבא, בשני המרכזים המדהימים הללו הוא גידל והצמיח את טובי הרופאים בישראל, יהי זכרו ברוך", הוסיף גמזו.

פרופ' דרור מנדל, מנהל ביה"ח דנה לילדים, אמר כי "פרופ' שפירר היה מנהל המחלקה בה התחלתי את לימודי רפואת ילדים כסטודנט בביהח הדסה בתל אביב. הוא היווה עבורי כבר אז מודל לחיקוי והערצה, כאיש נעים הליכות, שיודע הכל ברפואה בכלל וברפואת ילדים, בפרט, וכרופא ששם את הילד במרכז המחשבה והעניין, יחד עם משפחתו. בהמשך התמקצעתי כסטאז׳ר וכמתמחה במחלקת ילדים בניהולו של פרופ' שפירר בביה"ח דנה".

"זכיתי ללמוד ולהתחנך מרופא הילדים הטוב ביותר בארץ. אולי גם בעולם. הוא היה איש דגול, מחנך ומורה בכל רמ"ח איבריו, שאוהב ילדים ואוהב את מקצוע רפואת הילדים. מאות סטודנטים ורופאים התחנכו על ידו. זכיתי. זכינו שפרופ׳ שפירר ניהל את בית החולים הראשון לילדים בארץ - ביה"ח דנה. המורשת שהשאיר לנו מחייבת אותנו להמשיך להעניק רפואת ילדים מקצועית מהמעלה הראשונה ואנושית. מורשתו של פרופ׳ שפירר חרוטה באבני היסוד של בית החולים לילדים דנה ורפואת בילדים בארץ", סיכם.