יצחק הרצוג
יצחק הרצוג צילום: עמוס בן גרשום / לעמ

נשיא המדינה יצחק הרצוג התייחס בהרחבה לצעקות שנשמעו לעברו בזמן שנאם באירוע לציון 40 שנה לפטירת הרב צבי יהודה הכהן קוק.

כזכור, כמה משתתפים התפרצו לדברי נשיא המדינה הרצוג במהלך האירוע. בודדים בקהל צעקו "תתבייש" לנשיא המדינה, לאחר שקרא לנהוג בדרך ארץ וללמוד מהרב צבי יהודה. הוא גינה את התקרית החמורה שבה הושאר פלסטיני בן 80 למות לאחר בדיקה ביטחונית של לוחמי נצח יהודה סמוך לרמאללה.

לאחר שפנה אל הנשיא הרצוג הרב עמית קולא במכתב מכובד, השיב לו הנשיא בהרחבה: "באירוע הזיכרון המדובר, בחרתי להעמיק בכמה פנים ובכמה זוויות של האדם הדגול (הרב צבי יהודה, י"ג) שעליו דיברתי, שכן אני סבור שעלינו ללמוד מדמותו כולה ולא רק מהדברים שהתקשורת או ציבור מסויים בחר להרגיש", כתב.

לדבריו, "הרב צבי יהודה זצ"ל היה אדם משכמו ומעלה, שהדגיש - כפי שאמרתי בדבריי, כמו שלהבנתי מדבריך אמרו גם רבים טובים אחריי - הרבה יותר מערך אחד. עם ישראל, ארץ ישראל תורת ישראל, המוסר היהודי, הדאגה לחלש, המלחמה על קודשי ישראל ועוד ועוד. כל אלה היו נר לרגלך ואור לנתיבתו".

"אני ער לכך שחלק מדבריי עוררו גם הד בציבור, הן בציבור אשר ישב באולם בעת שנאמתי והן לציבור ששמע על כך תוך כדי ולאחר מכן. כפי שכבר אמרו תלמידיו הגדולים של הרב צבי יהודה זצ"ל, הדברים מדוייקים, נכונים, ומכוונים כחוט השערה לתפיסתו המנהיגותית של הרצי"ה", ציין. "אני מצר על הפרשנות שהיו שנתנו לדבריי כאילך יש בהם דברי תוכחה כלפי ציבור תלמידי הרצי"ה בכל מקום שהם. אשר על כן, ברצוני להדגיש שלא התכוונתי חלילה למתוח ביקורת על היושבים באולם באותה העת. להיפך, נאומי עסק בשלושה ערכים מרכזיים אותם אני סבור שעל כולנו כעם וכמדינה ללמוד מהרב צבי יהודה: ארץ ישראל, המוסר היהודי ועם ישראל, וכולם מושתתים כמובן על ערך תורת ישראל".

"כנשיא המדינה מוטלת עליי האחריות להקשיב לעם כולו, וכן, לעיתים, גם לנסות ולדבר עם העם כולו, ועל כן, גם דבריי שם - באירוע החשוב לזכרו של הרצי"ה - בחרתי לדבר אל העם בישראל כולו, ובו גם אל תלמידיו ותלמידי תלמידיו של הרצי"ה, שברוך השם נמצאים במקומות המשפיעים ביותר והחשובים ביותר במדינתנו", כך נשיא המדינה יצחק הרצוג.

מכתבו של הנשיא יצחק הרצוג
מכתבו של הנשיא יצחק הרצוג צילום: ללא

ראש ישיבת מרכז הרב, הרב יעקב שפירא, עלה לבמה לאחר התקרית באירוע בבנייני האומר, ואמר: "אני לא נקראתי לבוא לדוכן, אבל שיהיה ברור שמה שלמדנו מורנו ורבנו הרב צבי יהודה הוא לכבד כל אדם ולא לזעוק ולא להפריע ולדעת להכיל את השני". לאחר מכן הנשיא חזר על דבריו שוב וזכה למחיאות כפיים רמות מהקהל הרחב שלא אהב את המחאה של בודדים באולם.