סקי
סקיצילום: ISTOCK

שיינא וספי היא אחת מהספורטאיות הדתיות הבכירות בספורט הישראלי בכלל ובספורט הפראלימפי בפרט. כשהייתה בת 3 עברה שיינא עם משפחתה תאונת דרכים קשה כאשר אוטובוס שסטה ממסלולו התנגש ברכב המשפחה. כתוצאה מהתאונה נאלצו הרופאים לקוע את רגלה של שיינא אך זו לא ויתרה ובחרה להיות ספורטאית כנגד כל הסיכויים.

לא רק את היכולת הפיזית והמנטלית ניצחה וספי, בת למשפחה חב"דניקית מיסוד המעלה שבצפון, כאשר זו גם הספורטאית הישראלית הראשונה שמשתתפת בתחרויות עם חצאית ולא מתאמנת או מתחרה בשבתות.

במשחקי החורף הפראלימפיים המתקיימים בבייג'ינג עשתה וספי היסטוריה כשהפכה לספורטאית הישראלית הראשונה שמשתתפת במשחקים אלו, תחרות בה לראשונה ישראל נוטלת חלק.

אחרי שלא הופיעה לטקס הפתיחה של המשחקים הפראלימפיים בשל העובדה כי הטקס התקיים בשבת, וספי הודיעה כי לא תופיע גם למקצה הסלאלום של הענף בו היא מתחרה, ענף הסקי, בשל אותה סיבה.

בתחילה תוכנן מקצה הסלאלום להתקיים בימי שישי וראשון, אך בשל תנאי מזג האוויר שצפוי להיות חם במיוחד ויפגע קשות בתנאי הגלישה באתר, הוחלט שמקצי הגברים בו משתתפים 100 ספורטאים יועברו ליום ראשון, בו היו אמורות הנשים להשתתף, ומקצי הנשים בו אמורות להשתתף 40 ספורטאיות יוקדמו ליום שבת.

כתוצאה מכך ובשל העובדה כי היא שומרת שבת, הודיעה וספי בת ה-20 כי לא תתחרה במקצה הסלאלום, כאשר זו תיקח חלק רק במקצה הסלאלום הענק שיתקיים ביום שישי ויכלול שתי גלישות לכל משתתפת. בכך תעשה וספי הצעירה היסטוריה כשתהפוך לספורטאית הישראלית הראשונה שמשתתפת במשחקי החורף הפראלימפיים.

אלי בירנבאום, יו"ר הוועד הפראלימפי הישראלי וההתאחדות הישראלית לספורט נכים, חיזק את וספי והחלטה לשמור על השבת החשובה והקדושה לה ואמר: "שיינא, המשיכי בדרכך ובאמונתך, אני בטוח שתייצגי את מדינת ישראל בכבוד, הצלחתך - הצלחתנו, עם ישראל חי".