עולים מאוקראינה נוחתים בישראל
עולים מאוקראינה נוחתים בישראלצילום: תומר נאוברג, פלאש 90

מרכז "צהר לשורשים" פתח בימים האחרונים קו חם לפונים מחו"ל למתן עזרה, ייעוץ והכוונה בהוכחת יהדותם לקראת הגשת בקשה לזכאות לעליה, אליו הגיע זרם של פניות מהזקוקים לעזרה הנמצאים באוקראינה.

ארגון 'צהר לשורשים' לבירור יהדות הוקם על מנת לסייע ליהודים ברחבי העולם במשימה המורכבת של הוכחת יהדותם.

במדינות ברית המועצות לשעבר, שחוו את מסך הברזל, המשימה הינה המורכבת והקשה ביותר. המלחמה באוקראינה הציבה את 'צהר לשורשים' במרוץ נגד הזמן לסיוע ליהודים הנמלטים מאימת המלחמה בבירור יהדותם.

הסכנה הקיימת להיעלמותם של מסמכים ועדויות בעקבות המלחמה המשתוללת שלא ידוע כיצד עוד תתפתח לצד הקושי להגיע אל מאגרי המידע הרשמיים, עכשיו ובעתיד כאשר גורלן של הקהילות היהודיות באוקראינה אינו ברור, מאיימים להשאיר יהודים ללא יכולת להוכיח את יהדותם.

"התחלנו כבר לטפל במספר מקרים שהגיעו אלינו ואנחנו מאמינים שהמספר רק ילך ויגדל מדי יום", אומר הרב אלימלך פרייבסקי, ראש 'צהר לשורשים', "מרגע שהשקנו את המוקד קיבלנו עשרות פניות. יש לנו גם נציגים באוקראינה".

הוא הוסיף: "לאור המצב הקיים כיום באוקראינה אין אפשרות לגשת למוסדות הרשמיים על מנת להשיג מסמכים שיוכלו להוכיח יהדות. חזרה על מנת להביע מסמכים ועדויות שנותרו מאחור היא כמובן אינה אפשרות. חייבים לנצל את ההזדמנות האחרונה".