לחדש את המפלגה. חגית משה בישיבת המרכז
לחדש את המפלגה. חגית משה בישיבת המרכז צילום: דוברות הבית היהודי

מפלגת הבית היהודי חותרת לחזור אל מרכז העשייה הפוליטית, כלומר הכנסת, וביום רביעי התכנס מרכז המפלגה מתוך מגמה לחזור ולהיות ביתו הפוליטי של הציבור הדתי לאומי.

חגית משה, יו"ר המפלגה וסגנית ראש עיריית ירושלים, מספרת בראיון לערוץ 7 על היעדים והמגמות שהיא מציבה למפלגה בתקופה המורכבת הנוכחית.

לשאלתנו אודות המניע שהוביל להתכנסות דווקא כעת, האם מדובר במציאות הפוליטית העכשווית או שמא המפקדים שנערכים במפלגות האחרות, משיבה משה: "התכנית הייתה להתכנס עוד קודם. אנחנו אחרי עבודת שטח משמעותית. הייתי בהרבה סניפים בכל הארץ. פגשתי את החברים, את ראשי הערים והסגנים והקולות ברורים, רוצים להמשיך כבית יהודי-מפד"ל".

בדבריה מדגישה חגית שמה את עצמאותה האידיאולוגית של המפלגה שהייתה הראשונה שקיימה מפקד, עוד הרבה לפני שהמפלגות "האחיות" קיימו מפקד שכזה.

על ההחלטות שהתקבלו בישיבה היא קובעת כי מדובר ב"החלטות משמעותיות לגבי העתיד. יש 950 חברי מרכז מפלגה. אנחנו יוצאים במהלך הזדהות עם המפלגה. חברי המרכז יתבקשו להזדהות וזו תהיה הזדמנות להכניס לכל סניף בכל רשות חברים נוספים חדשים". משמעות מהלך ההזדהות היא שחברים לא יוכלו להיות חברים גם במפלגות אחרות ומי שנרשם למפלגה אחרת כלשהי יצטרך לבחור את דרכו.

את מצבה של המפלגה שניתן למצוא את נציגיה ברשויות המקומיות אך לא בכנסת, מגדירה חגית משה כמציאות חד פעמית שצפויה וצריכה להשתנות. על הסיכוי להתאחד עם מפלגות הציונות הדתית האחרות ולגבש כוח גדול שלא יסתכן באי צליחת אחוז החסימה, היא אומרת: "הרמתי את נס דגל איחוד המחנה. כל מי שעוקב יודע שעשיתי מהלכים בשנה האחרונה וברור לו שאני בעד איחוד. חברי המרכז שבחרו בי יודעים מה אני מתכוונת לעשות. לצערי, הרצון הכן שלי להגיע למפלגה גדולה פגע במפלגה".

משה חוזרת על הטענה לפיה חבר הכנסת סמוטריץ' ביקש במו"מ האיחוד לוותר על תיוג המפלגה כבית יהודי ולהזדהות כ'האיחוד הלאומי', "כלומר שאין בית יהודי אלא רק איחוד לאומי. כך לא עושים איחוד".

משה קובעת כי במרוצת החודשים האחרונים התחזקה מפלגתה והתחזקה עצמאותה של המפלגה. לדבריה רבים רוצים לחזור למפלגת 'הבית היהודי מפד"ל' מתוך תחושה שהמפלגות האחרות אינן מתאימות לתפיסתם, אחרי שהקצינו את עמדותיהם.

לשאלה אם אין כאן סיכון של אבדן קולות, אומרת משה כי גם מפלגת העבודה הייתה בעבר הלא רחוק במצב דומה ועם זאת כיום היא בעל נוכחות משמעותית בכנסת ומחזיקה בתפקידים מרכזיים. "הייתה לי אפשרות לרוץ לבד, אבל לא רציתי לפגוע במחנה הימין. לכן תמכנו ב'ימינה' כי חשבתי שנכון לתמוך בימינה שתהיה בגוש הימין ולא לאבד קולות". האם יש לה הרהורי חרטה על התמיכה ב'ימינה'? משה משיבה כי אכן "יש הרהורי חרטה. הדברים קרו כשאף אחד לא צפה לאן הדברים יתפתחו. היום אני יודעת לומר שהבית היהודי צריך להתחזק בעמדותיו ובשטח. יש רצון גדול של הציבור לחזור הביתה".

בסוגיה זו של ההסכם עם 'ימינה', שאלנו את חגית משה אודות ההסכם לפיו תמורת תמיכתה בבנט ומתן האפשרות להשתמש באות ב' היא תקבל את תפקיד שרת ההתיישבות. הבטחה זו שנחתמה בהסכם לא מולאה עד היום. האם היא עדיין שרירה וקיימת? "זה נמצא באוויר", משיבה משה. "הבית היהודי לא נכנס לממשלה. יש הסכם שנחתם ערב הבחירות. קראתי לתמוך בימינה, ונכון לעכשיו לא שמעתי שמדברים על מינוי שר התיישבות", היא אומרת ושבה לקבוע כי "כרגע צריך לחזק את הבית היהודי".

עוד ביקשנו את התייחסותה ללקחים האישיים והפוליטיים שהופנמו אצלה בעקבות המו"מ שכשל לאיחוד מחנה הציונות הדתית לפני הבחירות הקודמות. "הלקחים האישיים הם שלא מספיק הרצון הכן והאמתי להביא לאיחוד. צריכים להיות ערמומיים יותר בשדה הפוליטי. הייתה לנו הזדמנות חד פעמית לאחד את כל קשת הציבור שלנו והקהילות. לצערי זה לא קרה".

ומה באשר לטענות לפיהן נפתלי בנט ואיילת שקד רוקנו את קופת 'הבית היהודי' בתקופת כהונתם כראשי המפלגה? "הטענה הזו נבחנת בבית המשפט. לטעמי היא לא נכונה והנושא נבדק. אנחנו מפלגה ציבורית, ומתוקף כך המפלגה נמצאת תחת ביקורת מבקר המפלגות ולא ניתן לכל אחד לעשות כרצונו. אקבל כל החלטה של בית משפט ואם יהיה צורך לפתוח ולבחון".

לסיום שאלנו את חגית משה, גם אם מעט מוקדם מדי, אם היא סבורה שמפלגתה תתמודד גם אם הסקרים יורו שאין מאחוריה די תומכים כדי לצלוח את אחוז החסימה. "מאוד מוקדם להחליט. נקבל את ההחלטות כשזה יהיה נכון. כעת אנחנו עסוקים בבניית הבית היהודי", היא משיבה.