יגאל יהושע
יגאל יהושעצילום: ללא קרדיט

שר הביטחון בני גנץ אמר כי גורמי הביטחון טרם גיבשו החלטה האם להרוס את בתי המחבלים הנאשמים ברצח יגאל יהושע בלוד במסגרת פרעות תשפ"א בחודש מאי אשתקד.

בתשובה לשאילתה שהגיש ח"כ משה ארבל לשר גנץ הוא כתב: "הסמכות להריסת בתי מחבלים היא של צה"ל כאשר האחריות מוטלת על פיקוד מרכז במידה והבית נמצא באזור יהודה ושומרון ועל פיקוד העורף במידה והבית נמצא בשטח ישראל או במזרח ירושלים, וזאת בהתאם להמלצת השב"כ".

לדברי שר הביטחון גנץ, "טרם גובשה המלצה סופית של גורמי הביטחון להריסת בתיהם של המחבלים אשר היו מעורבים במקרה".

ח"כ ארבל אמר: "גרירת הרגליים והימנעות מקבלת החלטה להריסת בתי מחבלים מהווה עידוד לטרור. גם מחבל הנושא אזרחות ישראלית הוא מחבל וידע כל מחבל פוטנציאלי כי הוא מביא חורבן והרס למשפחתו. על שר הביטחון לפעול ולהנחות להריסת בית המחבל האכזרי בבאר שבע ללא דיחוי".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "בני גנץ לצערי מכשיר את הלינץ' הבא בלוד ובערים מעורבות. מה ירתיע את המחבל הבא כאשר הוא רואה שאנשים שרצחו את יגאל יהושע אפילו ביתם לא נהרס? מצער ומקומם ששר הביטחון במקום להשתמש בסמכותו להרוס בתי מחבלים גורר רגליים. כל רגע שבתי המחבלים שרצחו את יגאל יהושע עומדים על תילם זהו ניצחון לטרור והזמנת הרצח הבא. ככל ששר הביטחון לא יחליט בקרוב ארגון 'בצלמו' יעתור לבג"ץ בדרישה להרוס את בתי הרוצחים של יגאל יהושע זכרונו לברכה".

כזכור, פרקליטות מחוז מרכז הגישה לבית משפט המחוזי מרכז במהלך חודש יוני 2021 כתב אישום נגד שבעה ערבים המעורבים בלינץ' האכזרי של יגאל יהושע בעיר לוד במהלך הפרעות במבצע "שומר החומות".

מודבר ביוסף קדאים (21), וליד קדאים (25), כארים בהלול (18), איאד מרחאלה (20), חאלד חסונה (51), אחמד דנון (25) וכאמל אללה (21).

על פי כתב האישום שהוגש על ידי עו"ד יעל עצמון ולירון שטרית לאחר הלווייתו של מוסא חסונה, ערבי שנורה במהלך התפרעות בעיר, הבעירו מספר צעירים ערבים אש בצדי הכביש וזאת על מנת לגרום לרכבים להאט. משהגיעו רכבים לאזור האש והאטו את נסיעתם, ביצעו הצעירים פעולות על מנת לבדוק את זהותם של הנוסעים ברכב. משזיהו הצעירים כי מדובר ברכב שבו נוסעים יהודים הודיעו על כך לנאשמים ולאחרים וזאת על מנת שיידו לעברו אבנים.

תיעוד הלינץ' ביגאל יהושע בלודדוברות המשטרה

"הנאשמים יחד עם מוחמד חסונה, חברו יחדיו במטרה ליידות אבנים לעבר כלי רכב של יהודים במטרה לפגוע בכלי הרכב על יושביהם, ומתוך אדישות לאפשרות לגרימת מותם. והכל מתוך מניע לאומני- אידיאולוגי ובמטרה לעורר פחד ובהלה בציבור וכאשר היה במעשה סיכון ממשי לחבלה חמורה בגופו של אדם. לשם כך, הצטיידו הנאשמים באבנים ויידו אבנים לעבר מספר כלי רכב שעברו במקום לאחר שזוהו ככלי רכב שבהם נוסעים ליהודים".

בסמוך לשעה 22:30, יידו הנאשמים בעוצמה ומטווח קצר, מספר אבנים לעבר רכבו של יגאל יהושע ז"ל, במטרה לפגוע ברכב על יושביו, ומתוך אדישות לאפשרות גרימת מותו של המנוח.

מספר אבנים פגעו ברכב, אבן או אבנים שיודו על ידי הנאשמים ניפצה את השמשה האחורית שמאלית של הרכב ואבן נוספת פגעה בשמשת הרכב השמאלית קדמית, ניפצה אותה, חדרה אותה, ופגעה בעוצמה רבה בראשו של המנוח. לאחר שהנאשמים נוכחו לדעת כי פגעו במנוח וברכבו, שוחחו בניהם חלק מהנאשמים ומוחמד חסונה ובנוכחות לגבי הצורך בהעלמת המצלמות וזאת על מנת להסתיר את מעשיהם ולשבש את החקירה.

לאחר עצירה של מספר דקות, בשארית כוחותיו, המשיך המנוח בנהיגה במהירות איטית, עד שהגיע לחניית ביתו ושם איבד את ההכרה וזו לא שבה אליו יותר. מספר ימים לאחר נקבע למנוח מוות מוחי, ולאחר שמשפחתו תרמה את אבריו, נקבע מותו בבית החולים.

לאחר שהנרצח היהודי עזב את זירת האירוע המשיכו הנאשמים ביניהם יוסף קדאים ואחרים ליידות אבנים לעבר מכוניות בהן נסעו יהודים וגרמו לנזקים לאותם הרכבים. בנוסף, מכתב האישום עולה שיומיים לאחר האירוע וליד קדאים ואחרים יידו אבנים לעבר מכוניות בהן נסעו יהודים.

"כתב האישום שהוגש נגד המשיבים מייחס להם עבירות חמורות שהמניע להן הוא לאומני- אידיאולוגי ונעשה במטרה לעורר פחד ובהלה בציבור וכאשר היה במעשה סיכון ממשי לחבלה חמורה בגופו של אדם. המשיבים חברו יחד ליידוי אבנים על כלי רכב, לאחר שווידאו כי בכלי הרכב נוסעים יהודים. המשיבים יידוי אבנים בצוותא חדא לרכבו של יגאל יהושע ז"ל אך בשל היותו יהודי, והביאו למותו כתוצאה מפגיעה קשה של אבן בראשו", נכתב.