הרב חיים נבון
הרב חיים נבוןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

הרב חיים נבון קרא היום (ראשון) לרב בני לאו להקשיב לביקורת שנמתחה על בחירתה של לוסי אהריש להנחות פאנל ב"ועידת התנ"ך 929".

מדובר בפאנל אחד מיני רבים שעתיד להתקיים בוועידת התנ"ך בשבוע הבא. הפאנל המדובר קיבל את השם "תורה לכל באי עולם", והוא יעסוק במשמעות התנ"ך לאנשים שאינם יהודים. בפאנל ישאו דברים, בין השאר, נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

הרב נבון שיתף בחשבון הפייסבוק שלו את הביקורת הנוקבת שכתב הרב אביה הכהן יחד עם הביקורת של הרב רא"ם הכהן וכתב: "הרב בני לאו, תקשיב לביקורת של האחים הרבנים הכהן. הם לא קיצוניים ולא משולי המחנה".

בחשבון הפייסבוק שלו כתב הרב אביה הכהן: "תורה חגרי שק. הועידה הזו היא מכה בבטן לאלפיים שנות יהדות. עוד נצטרך לעשות חשבון נזקים, אבל נזק אחד אני כבר צופה. הרב בני לאו נתן מכה קשה ליהדות שלפעמים נקראת היהדות הליברלית. אני לא אהיה שייך ליהדות זו - נחצה קו אדום. אני הקטן לא הייתי רוצה שילדי ילמדו עם מי שמחה כפיים לועידה. אני הקטן משקף תחושה של רבים, שמתפללים ליהדות אוהבת אדם באשר הוא אדם, אך יהודית בכל הוויתה".

בהמשך הוסיף: "ועידת התנ"ך היא בעיקר של ידוענים (סלברטיז). אין כאן עמל תורה, גם לא רוח. אבל על זה לא הייתי נזעק. אסיים בסיפור שכבר פירסמתי בעבר - בחור מסוים היה עם גויה. הוא אמר שזו הבחירה שלו. הרב עמיטל התקשר אלי - ׳אביה בוא אלי, אני רוצה שתהיה השליח שלי׳. דפקתי על דלת ביתו והרב עמיטל פתח. הוא היה נסער והתחיל לצעוק. המילה האחרונה הייתה – להחרים. איני בטוח שהדרך היא החרמה, אבל הכאב היה כאב של יהודי אמתי! הרב עמיטל חינך אותנו לאהבת כל אדם באשר הוא אדם, אולם הכאב והצעקות של הרב עמיטל מלוות אותי עד היום".

כפי שפורסם, רב היישוב וראש ישיבת עתניאל הרב רא"ם הכהן מתח היום ביקורת חריפה על "ועידת התנ"ך 929" שבחרה בלוסי אהריש, ערבייה הנשואה ליהודי, להנחות פאנל בוועידה. "ההתבוללות, שמהווה התנכרות לכל הזהות היהודית, היא מנוגדת באופן מוחלט לתנ"ך", אמר הרב הכהן בשיחה עם ערוץ 7. "ברור שיש מקום לכל האנושות, אבל יש להבדיל בין עם ישראל לעמים".

לדבריו, "לא יכול להיות שתכנית של תנ"ך תשים בפרונט אנשים שיש להם חוסר אחריות לעם היהודי. זה פשוט דבר מזעזע. לא היה לי שום קושי, שגם הגויים ילמדו את התנ"ך, אבל מי שמערבב בין עם ישראל לעמים בשום פנים ואופן לא יכול להיות. הייתי מעדיף שכל המפעל הזה לא יהיה".

"צריך לדעת גבולות", הוסיף. "אני רוצה שכולם ילמדו תורה אבל צריך לדעת גבולות. זה כלול בגדר של מי שלומד תורה שלא לשמה 'נוח לו שנהפכה שלייתו על פניו'. אנחנו יודעים שהבית חרב בגלל שלא בירכו בתורה תחילה אז יש הבדל בין מציאות שלומדים לבין ארגון שאתה מארגן בחוסר יחס של קדושה לתורה".

ראש מיזם 929 הרב בני לאו מסר: "בועידה משתתפים עשרות רבות של דוברים ואלפי אנשים נרשמו ליטול בה חלק. אני, עם צוות 929, מאד גאים בתוצר הסופי ואשמח לשתף את קוראי ערוץ 7 במחשבות עליו. כותרת הועידה היא 'ועידת התנ''ך הראשונה של ישראל'", אמר. "היתה מחשבה לקיים ועידה שעוסקת במקומו של התנך בעם היהודי בארץ ובתפוצות אבל הוחלט להתמקד בגבולותיה של ישראל. לטעמנו יש ערך בהעמקת הקשר של כל חלקי החברה הישראלית עם התנך, כספר מעצב זהויות וכמקור השראה לחיבור וליצירת שפה משותפת בתוכנו.

"מציע לקוראי העיתון להיחשף לתכנית הכנס במלואה ולהתרשם מההזמנה לשמיעת קולות בפריסה של מגוון החברה הישראלית, ובתוכה גם העולם הדתי. הירושה הזו, ספר הספרים, היא נחלת כולם וטוב יהיה לה לחברה שתרגיש בת בית בירושה הזו. הרצון להגן על תורת ישראל ומסורתו על ידי ניכוס הספר ונישול חלקים אחרים מתוכו אינה מקובלת עלינו. אנחנו מאמינים בתנועת השחרור והגבהת קומת החברה כולה בזכות החיבור לתורה".

לדבריו, "המושב הספציפי, 'תורה לכל באי עולם' בא כדי לתת מקום של כבוד לאנשי דת מכל הדתות ומכל הזרמים. לכולם יש חלק בתורה וזו כבודה של תורה שאנשי כל הדתות והזרמים מבקשים לייצר הארה בעולם מתוך כוחה. אנו שמחים שנשיא המדינה מארח את המושב המיוחד הזה ומאמינים שבכוחה של הועידה להגדיל תורה בעולם".