לוסי אהריש
לוסי אהרישצילום: Moshe Shai/FLASH90

רב היישוב וראש ישיבת עתניאל הרב רא"ם הכהן מתח היום (ראשון) ביקורת חריפה על "ועידת התנ"ך 929" שבחרה בלוסי אהריש, ערבייה הנשואה ליהודי, להנחות פאנל בוועידה.

מדובר בפאנל אחד מיני רבים שעתיד להתקיים בוועידת התנ"ך בשבוע הבא. הפאנל המדובר קיבל את השם "תורה לכל באי עולם", והוא יעסוק במשמעות התנ"ך לאנשים שאינם יהודים. בפאנל ישאו דברים, בין השאר, נשיא המדינה יצחק הרצוג ונשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות.

"ההתבוללות, שמהווה התנכרות לכל הזהות היהודית, היא מנוגדת באופן מוחלט לתנ"ך", אמר הרב הכהן בשיחה עם ערוץ 7. "ברור שיש מקום לכל האנושות, אבל יש להבדיל בין עם ישראל לעמים".

הרב רא"ם הכהן
הרב רא"ם הכהןצילום: ערוץ 7

לדבריו, "לא יכול להיות שתכנית של תנ"ך תשים בפרונט אנשים שיש להם חוסר אחריות לעם היהודי. זה פשוט דבר מזעזע. לא היה לי שום קושי, שגם הגויים ילמדו את התנ"ך, אבל מי שמערבב בין עם ישראל לעמים בשום פנים ואופן לא יכול להיות. הייתי מעדיף שכל המפעל הזה לא יהיה".

"צריך לדעת גבולות", הוסיף. "אני רוצה שכולם ילמדו תורה אבל צריך לדעת גבולות. זה כלול בגדר של מי שלומד תורה שלא לשמה 'נוח לו שנהפכה שלייתו על פניו'. אנחנו יודעים שהבית חרב בגלל שלא בירכו בתורה תחילה אז יש הבדל בין מציאות שלומדים לבין ארגון שאתה מארגן בחוסר יחס של קדושה לתורה".

כפי שפורסם, משתתפים ב"ועידת התנ"ך 929" הביעו כעס לאחר שמי שנבחרה להנחות את אחד הפאנלים בוועידת התנ"ך, ואף את אירוע הסיום של הוועידה, היא אשת התקשורת לוסי אהריש.

בשיחה עם ערוץ 7 הביעו מספר רבנים, שמרנים וליברלים, תרעומת על כך שמישהי שנשואה ליהודי תנחה פאנל בוועידת התנ"ך. "אין לנו שום בעיה עם לוסי אהריש", נאמר. "היא ערבייה ועיתונאית מוצלחת, אבל היא התחתנה עם יהודי. היא סמל ההתבוללות, היא הקו האדום שלנו".

ראש מיזם 929 הרב בני לאו מסר: "קשה להתמודד עם ביקורת אנונימית. בועידה משתתפים עשרות רבות של דוברים ואלפי אנשים נרשמו ליטול בה חלק. אני, עם צוות 929, מאד גאים בתוצר הסופי ואשמח לשתף את קוראי ערוץ 7 במחשבות עליו".

"כותרת הועידה היא 'ועידת התנ''ך הראשונה של ישראל'", אמר. "היתה מחשבה לקיים ועידה שעוסקת במקומו של התנך בעם היהודי בארץ ובתפוצות אבל הוחלט להתמקד בגבולותיה של ישראל. לטעמנו יש ערך בהעמקת הקשר של כל חלקי החברה הישראלית עם התנך, כספר מעצב זהויות וכמקור השראה לחיבור וליצירת שפה משותפת בתוכנו.

"מציע לקוראי העיתון להיחשף לתכנית הכנס במלואה ולהתרשם מההזמנה לשמיעת קולות בפריסה של מגוון החברה הישראלית, ובתוכה גם העולם הדתי. הירושה הזו, ספר הספרים, היא נחלת כולם וטוב יהיה לה לחברה שתרגיש בת בית בירושה הזו. הרצון להגן על תורת ישראל ומסורתו על ידי ניכוס הספר ונישול חלקים אחרים מתוכו אינה מקובלת עלינו. אנחנו מאמינים בתנועת השחרור והגבהת קומת החברה כולה בזכות החיבור לתורה".

לדבריו, "המושב הספציפי, 'תורה לכל באי עולם' בא כדי לתת מקום של כבוד לאנשי דת מכל הדתות ומכל הזרמים. לכולם יש חלק בתורה וזו כבודה של תורה שאנשי כל הדתות והזרמים מבקשים לייצר הארה בעולם מתוך כוחה".

"אנו שמחים שנשיא המדינה מארח את המושב המיוחד הזה ומאמינים שבכוחה של הועידה להגדיל תורה בעולם", כך הרב בני לאו.