מיכי וסרטייל עם יונתן פולארד
מיכי וסרטייל עם יונתן פולארדצילום: באדיבות המצולם

מאות עמותות וארגוני רווחה וחסד פועלות בכל רחבי הארץ וקשה לדמיין כיצד מאות אלפי אנשים היו מסתדרים בלעדיהן.

התיישבנו לשיחה משותפת עם הרב אבי ברמן ומיכי וסרטייל, שני ראשי עמותות ותיקים בעלי ניסיון ציבורי רב שנים. "אפשר לומר שהנשמה שלי מתחברת עד היום לבני נוער יותר מאשר למבוגרים", מודה הרב ברמן העומד בראש ארגון OU ישראל. "כששואלים אותי מה תפקידנו כארגון חסד ביחס לבני הנוער, אני נוהג לומר שאני תופס את הפעילות שלנו בבחינת 'במקום שאין אנשים השתדל להיות איש'.

ל-OU ישראל יש כיום תוכניות לנוער עם מוגבלות שעלו מחו"ל שמעבר לקושי הפיזי נאלצים להתמודד גם על קשיי שפה וקליטה. במקביל יש לארגון תוכניות שמיועדות לנוער ישראלי, בעיקר בפריפריה, שם ניתן למצוא לצערנו בני נוער שחלקם איבדו דרך אך מבקשים שינוי. "כשאתה בא ומשקיע את המרץ, האהבה והחום במי שחפץ לקבל אותם אתה מצליח לשנות", מסביר ברמן.

עמותת "יד תמר" שהוקמה לפני כ- 12 שנים המכשירה צוותי תמיכה וסיוע למשפחות שבהן קיימת התמודדות עם מחלת הסרטן בכל רחבי ישראל. ההתמודדות יכולה להיות ברמת המשאבים החומריים והנפשיים ולעיתים ברמה הבירוקרטית.

מייסד "יד תמר" ומי שעד היום עומד בראשה בהתנדבות הוא מיכי וסרטייל (63). וסרטייל, תושב בית אל ואב לתשעה, עוסק כבר למעלה מ-40 שנה בפעילות ציבורית מגוונת. בעבר עסק רבות בפתיחת דרכי עליה ליהודי ברית המועצות ואתיופיה. ב-12 השנים האחרונות הוא משמש כראש אגף קשרי חוץ במנהלת פיתוח הרובע היהודי, במקביל להתנדבותו כיו"ר "יד תמר".

שבת OU עם הרב שמואל אליהו והרב אלישע וישליצקי ז"ל
שבת OU עם הרב שמואל אליהו והרב אלישע וישליצקי ז"לצילום: OU

"כמו הרב ברמן, גם לי התמזל המזל לעבוד עם המשאב היקר ביותר בעולם שהוא הלב היהודי ורוח ההתנדבות הישראלית", אומר וסרטייל. "תוסיף לזה שיטתיות וניהול יעיל ואתה מקבל נוסחה עוצמתית שמחברת איש את רעהו לדברים טובים".

את יד תמר הקים לזכר אחותו תמר שנפטרה ממחלת הסרטן. לאורך השנים העמותה הגיעה לתוצאות מדהימות בכל גווני האוכלוסייה הישראלית: קיבוצים, התיישבות, ישובים, ערים, שכונות וקהילות המפעילות מערך סיוע קהילתי לאותן משפחות. כ- 90 צוותים של "יד תמר" פעילים כיום בפריסה מגבול הצפון ועד דימונה. אלו זוכים לסייע בכל שנה לכ- 5000 משפחות, כשהמטרה היא להגיע ל- 2000 צוותים בכל הארץ. לדברי וסרטייל זהו הפתרון האולטימטיבי לנושא התמיכה במשפחות של חולי סרטן מאחר ואין אף רשות או עובד סוציאלי שיכולים להגיע לרזולוציות אליהם מגיעים השכנים והקהילה.

האם יש סיפור שכשאתם נזכרים בו אתם מקבלים כוח לקום לעוד יום של עבודה?

"לצערי יש מקרים שאי אפשר לחשוף של נערים שעברו עשרה מדורי גהינום בעולם הזה", אומר הרב ברמן. "כשאני רואה את הנערים הללו היום עומדים על הרגליים, נשואים עם ילדים ואפילו מארחים אותי בביתם שלהם, אני מקבל הוכחה חיה למה הצוותים שלנו מסוגלים לעשות. כשאני רואה את אנשי השטח והמדריכים שמוציאים ילדים מהרחובות באמצעות תוכניות ההעצמה אני מתחזק בעצמי ובמקביל מבין עד כמה חשוב שגורמי הממשלה השונים יירתמו על מנת לאפשר לעמותות להמשיך במלאכת הקודש".

וסרטייל: "פעם שאל אותי עיתונאי איך אני ישן בלילות עם כל המקרים והטרגדיות שנופלות על משפחות. עניתי שאני ישן משום שאני יודע שבכל שעה - בכל זמן נתון, מתנדבי יד תמר עושים חסד ועוזרים למישהו, היכן שהוא בארץ, ועם זה אני הולך לישון. סיפור אחד מיני רבים מאוד, על מתנדבת בנתניה, סמנכ"לית כספים של מכון וינגייט. מפנים אותה לחולה – רואה חשבון בעצמו שלא מצליח להסתדר מול ביטוח לאומי. תוך כדי מילוי המסמכים הוא מסנן לה במרירות - מה זה יעזור, הרי אני בכל מקרה אמות? היא לא מגיבה לו, אבל כשהיא מסיימת, היא מקפלת את המחשב, נותנת בו מבט עמוק בעיניים ואומרת: 'לא ברור לי, אתה רופא או רואה חשבון? מי אמר לך שזה לא יצליח? אני הייתי שם, עם הסרטן שלוש פעמים – אתה תעשה את הניתוח ותצא מזה'. עברו כמה חודשים, היא רואה אותו באירוע בנתניה, שם הוא הצביע עליה מול החברים שלו – 'האישה הזו, היא המלאכית שלי, היא הצילה את החיים שלי. עולם חסד יבנה".

הריאיון המלא יפורסם בשבת הקרובה במסגרת מוסף הצדעה לעמותות של העיתון עולם קטן