אהוד ברק
אהוד ברק צילום: Yossi Aloni/Flash90

ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק אינו סבור שישראל מצויה על סף של אינתיפאדה שלישית ומעריך כי גל הטרור הנוכחי יימשך מספר חודשים.

בראיון באנגלית ליונית לוי וג'ונתן פרילנד במהלך נסיעת עסקים בלונדון ציין ברק, כי סדרת פיגועי הטרור יצרו מציאות שבה נדרש לנקוט צעדי חירום ואגרוף ברזל מול הטרור, כולל באמצעות פעולות מנע, שימוש בחוקי החירום המנדטוריים, גיוס אלפי שוטרים ובחינת של הרמת משמר לאומי.

ברק הביע בקריאה של ראש הממשלה נפתלי בנט לציבור לשאת כלי נשק בציינו שמדובר במהלך שיכול להיות מועיל לשמירה על הביטחון.

לצד מאבק בלתי מתפשר בטרור, אמר ברק, אסור שהדבר ימנע מישראל מלפעול לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים.

לדברי ברק, 90 אחוזים מאנשי הביטחון בישראל סבורים שהפתרון לסכסוך מחייב להיפרד מהפלסטינים כדי להבטיח רוב דמוגרפי יהודי לצד מדינה פלסטינית מפורזת. ברק הדגיש, כי ניתן ליישב את הסכסוך וכדי לחזק את דבריו הזכיר את המלחמות באירופה בין גרמניה לצרפת ובאירלנד שהגיעו לקיצן לאחר הקזת דם ממושכת.

ברגע שיושג שלום אנשים משני הצדדים לא יבינו למה עברו כל כך הרבה שנים בדרך לשלום, אמר ברק.

את תפקוד של בנט כראש ממשלה הגדיר ברק כטוב מאוד בציינו, כי גישתו של בנט מאוזנת והוא יודע לקבל החלטות.

הוא אינו סבור שהרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) תעזוב את הקואליציה ותחבור לנתניהו אותו הוא האשים בחבלה בדמוקרטיה, במערכת המשפט ובמוסדות אכיפת החוק.

ברק שיבח את יוזמת התיווך של בנט בין רוסיה לאוקראינה, אך טען אי בחירת צד בסכסוך הזה היא טעות קשה, ועל ישראל היה לעמוד לימינן של ארה"ב ואירופה ונגד רוסיה.

בהתייחסו להסכם הגרעין המסתמן, אמר ברק כי ההסכם צפוי להיות גרוע בגלל מדיניות נתניהו והוא יחליש את הלגיטימציה של ישראל לפעול באיראן ולא ניתן יהיה למנוע מאיראן להגיע לסף גרעין.

ברק הביע חשש מפני התגרענות המזרח התיכון כולו שיגביר את הסכנה להימצאות נשק גרעיני בידי ארגוני טרור.

לדברי ברק, נתניהו שכנע ישראלים רבים שישראל מצויה על סף אפוקליפסה ותקיפה גרעינית מצד איראן, ואולם מדובר בחשש שווא שכן ההנהגה האיראנית קיצונית אך אינה טיפשה ואין לה עניין להפציץ בנשק גרעיני מדינות אחרות אלא לשמור על שלטונה ושרידות המשטר, וכן הם מבינים ששימוש בנשק גרעיני יחזיר אותם לתקופת האבן.

בסיכומו של דבר, אמר ברק, גם הסכם רע טוב יותר מהיעדר הסכם והאינטרס הישראלי הוא לנהוג בדרך הפוכה ממדיניות נתניהו כלפי אובמה, כלומר לחזק את היחסים והתיאום המדיני והצבאי עם הממשל האמריקני.