הצדעה למשרתי המילואים
הצדעה למשרתי המילואיםצילום: דובר צה"ל

ערב הוקרה לגדודי המילואים שפועלים במסגרת מבצע 'שובר גלים' התקיים היום (ראשון) בראשות ראש המטה הכללי, רב-אלוף הרצי הלוי, ובהשתתפות מפקד פיקוד המרכז אלוף יהודה פוקס, קצין מילואים ראשי תת-אלוף (מיל') בני בן ארי ומפקדים נוספים.

לאירוע הגיעו מעל ל-500 אנשי מילואים יחד עם בנות ובני זוג, במטרה להוקירם על העשייה, הנתינה, רוח ההתנדבות ותרומתם לביטחון המדינה ובמאמץ לגדיעת הטרור ביהודה ושומרון ובעורף ישראל במבצע 'שובר גלים'.

בטקס חולקו תעודות הוקרה לשבעה גדודי מילואים ושתי פלוגות שבלטו בשנה האחרונה בפעילות ובתרומה המבצעית.

מבצע 'שובר גלים' החל בחודש מרץ אשתקד במטרה לסכל ולפעול אל מול נסיונות פח"ע באיו"ש ובעורף ישראל. במסגרת המבצע פעלו עד כה 56 גדודי מילואים.

בצה"ל אמרו כי "מערך המילואים מהווה מרכיב משמעותי ביכולתו של צה"ל למלא את ייעודו ולעמוד במשימות הכרחיות לביטחון מדינת ישראל. אנשי המילואים מהווים נכס משמעותי לצה"ל ולחברה הישראלית".

הרמטכ"ל הרצי הלוי אמר: "צה"ל מממש את מבצע שובר גלים באמצעות כוח מילואים נרחב ואיכותי, הפועל עם הכוחות הסדירים. חמישים ושישה גדודי מילואים נקראו והתייצבו למשימת ההגנה וסיכול הטרור. אלפי משרתים במילואים הפסיקו את שגרת חייהם, הותירו מאחור משפחה אוהבת ועלו על מדים. נקראו והתייצבו. התייצבו להגן על המדינה ואפשרו לצה"ל כולו להתמודד עם איומים נוספים בגזרות שונות ולשפר את המוכנות למלחמה. "שובר גלים" מוכיח שוב כי יכולתו של צה"ל לעמוד במשימותיו וכשירותו למלחמה תלויה בקיומו של מערך מילואים נרחב, איכותי ורתום".

"בשל חשיבות המשימה ומתוך הבנת האיומים אנו מתייצבים לשרת, לא מסרבים, לא בוחרים משימות. אנשי המילואים, כאזרחים, רשאים להביע דעתם בכל צד ובכל דרך חוקית – מורכב, אך זוהי הדרך היחידה לצלוח זאת. לאלו הנושאים בנטל, לכם, המשרתים במילואים, חייבת החברה הישראלית כולה תודה והוקרה. בימים האחרונים שוחחתי וקיימתי פגישות עם מאות מפקדים במילואים מכל הזרועות והאגפים של צה"ל. הקשבתי לרחשי הלב, לדעות ולתפיסות השונות. הייחודיות והמורכבות של ימינו, ימים של מחלוקת בחברה הישראלית, מצאו ביטוי בדבריהם. הבעתי את הערכתי הרבה והגיבוי המלא שאני נותן לפועלם ואת התנגדותי לאמירות שגינו את שמם של חלק מהמשרתים".

"באחת מן השיחות עלתה התייחסות באשר לנקודת קיצון אליה המחלוקת עלולה להתפתח. השבתי תשובה ערכית על חובתנו להגן, על כך שאהיה במדינה הזו תמיד והוספתי משפט שלא הייתי צריך לומר ושאינו משקף את תפיסת עולמי לחלוטין. אני רוצה לנצל את ההזדמנות להבהיר את כוונותיי. צה"ל לא יוכל לפעול מתוך התפרקות של העם; צה"ל לא יוכל לפעול ללא רוח ההתנדבות של משרתי המילואים ונכונותם התלויות בשימורו של צה"ל כצבא העם במדינה יהודית דמוקרטית. הרי ברוח צה"ל נכתב: 'חיילי צה"ל יפעלו על פי ערכי צה"ל ופקודותיו, תוך שמירה על חוקי המדינה וכבוד האדם, וכיבוד ערכיה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית'". ואני מחויב לכך בשם צה"ל כולו".

הרצי הלוי
הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

מפקד פיקוד המרכז, אלוף יהודה פוקס: "הערב הזה הוא הוקרה לאתגר שעדיין לא הסתיים, אנשי המילואים בכלל המערכים, מהווים דוגמה ומופת להתנדבות, מסירות והקרבה בעלי הזדהות כמעט מתואמת עם אתגרי המדינה – מלחי הארץ ומעוררי השראה. צבא ההגנה לישראל, כשמו כך תפקידו- אנו נדרשים לספק הגנה, בטחון ותחושת בטחון לתושבי ישראל וזו המשימה החשובה ביותר. וזה מה שגדודי המילואים יחד עם יחידות הסדיר עושים בשובר גלים - יום ולילה, כל יום, פועלים בהגנה ובהתקפה, במניעה ובסיכול, מונעים טרור ומעניקים בטחון לתושבים.

"אזרחי מדינת ישראל חבים לכם חוב אדיר, תודה והערכה עצומה על ההשקעה, הנתינה, המסירות, האכפתיות ועל מי שאתם עבור כולנו, אני מעריך אתכם, מוקיר את המאמצים הכבירים, אני סומך עליכם ועל פקודיכם. צה"ל ומדינת ישראל בוטחים בכם כלוחמי מילואים וראוי לכם ולפקודיכם שתדעו זאת".