פרופ' סלמאן זרקא
פרופ' סלמאן זרקאצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא אמר היום (רביעי) כי הוא מאמין שבקיץ הקרוב תוסר ההנחייה לעטות מסיכה במקום סגור.

"הקיץ הקרוב יהיה ללא מסכות", העריך פרויקטור הקורונה פרופ' סלמן זרקא בשיחה עם כתבי בריאות. "אנחנו קרובים לנורמליזציה, אך זה לא יגמר במאי או ביוני. ככל שהתחלואה היא 'דמויית אומיקרון' והסיכון הוא לאוכלוסייה מסוימת שיש לה יכולת הגנה על ידי חיסון רביעי, אפשר לראות משהו שדומה לשפעת ונשקול לבטל בידוד ובדיקות".

עם זאת הוא צופה עלייה בעקבות חג הפסח, "למרות כל הניסיון של כולנו, באפריל תהיה עלייה וה-R ישנה כיוון. אני מוטרד מהעלייה הזו. יש מפגשים של אנשים שלא נפגשים ביום יום. זה מביא לסכנת הדבקה, והנגיף עדיין כאן. אני מוטרד בחגים מהאוכלוסייה בסיכון. יצאנו במבצע הסברתי לעידוד החיסון הרביעי לאוכלוסיות הסיכון. היום אנחנו על כ-3,000 חיסונים ליום, זה לא מספיק".

"אם האומיקרון יחזור הוא ייראה יותר כמו שפעת קלה מאשר קורונה. אני חושב שאחרי חמישה גלים - כל גל היה עם וריאנט חדש - הבנו שהקורונה אינה יציבה. אם יגיע אומיקרון לייט - זו תהיה שפעת, אך אם זה דלתא לא נוכל להגיד 'תסתדרו'. אני מאוד רוצה שיום אחד זה ייקרא 'שפעת' ונקבל חיסון מותאם פעם בשנה, אבל גם אם רוצים, זה עוד לא קורה. יש מדינות שיותר משחררות ואחרות שפחות. אני לא רוצה להידמות לסין ששם יש אפס תחלואה. אנחנו בטח לא שם ולא חושבים על להיות שם, אנחנו יותר כמהים ל'אומיקרון שווה שפעת'".