העיר העתיקה. אילוסטרציה
העיר העתיקה. אילוסטרציהצילום: פלאש 90

גורמים פלסטיניים בירושלים מאיימים כי כניסתם של תושבים יהודים למתחם בית המלון "פטרה" הסמוך לשער יפו בעיר העתיקה, עלולה להצית משבר חדש בבירה - בדומה לסוגיית שכונת שמעון הצדיק, כך מדווח העיתון 'ישראל היום'

מלון "פטרה" שימש במשך עשרות שנים תיירים רבים מכל רחבי העולם שפקדו את ירושלים, ועם הזמן הפך לאחד הסמלים הבולטים של העיר העתיקה.

בשנת 2004 בוצעה עסקה שבמסגרתה נמכר המלון לאנשי עמותת "עטרת כהנים" מידי הכנסייה היוונית אורתודוכסית. לאחר שנחשף דבר העסקה, סערו הרוחות ואנשיו של הפטריארך החלו להתכחש למכירת הנכס, אלא שבבתי המשפט נקבע כי העסקה תקפה. הפטריארכיה ערערה, וההליכים המשפטיים טרם הסתיימו.

בימים האחרונים מארגנים הפלסטינים פעולות מחאה על רקע כניסת יהודים למתחם בית המלון, במה שנתפס בעיניהם כצעד ראשון "לקבוע נוכחות יהודית" באזור שער יפו, שרוב הנכסים בו שייכים לכנסיות הנוצריות.

בחמאס כבר מנצלים את הסכסוך סביב המלון וקראו לציבור הפלסטיני לצאת ולהתנגד למה שכינו "פשע חדש שמטרתו לייהד את העיר". קריאות דומות השמיעו גם פעילים מארגוני טרור אחרים ובהן אזהרה כי "כניסת המתנחלים למלון עלולה להוביל למהומות אלימות, כמו אלה שהתרחשו בשנה האחרונה בשייח' ג'ראח בעקבות הכוונה לפנות משפחות פלשתיניות מבתיהן".

לא רק בחמאס מאיימים באלימות. שאדי מטור, מראשי תנועת פת"ח במזרח ירושלים, הזהיר בשיחה עם כי "לא ניתן יהיה למנוע מהצעירים הפלסטינים במזרח ירושלים להגן על אדמתם וזה יכול להביא לפיצוץ. זה לא קשור לחמאס או לפת"ח, אין פה עניין מפלגתי. כל הפלגים מאוחדים סביב עניינים מהסוג הזה, יש סולידריות. אם ישראל בפעולותיה תדחוף אותנו לזה, אז התגובה תהיה שייח' ג'ראח מספר שתיים, שם ניסיתם את כל אמצעי הדיכוי ולא הצלחתם, כמו גם בחאן אל־אחמר".