כותרת עמוד במחסום האבנים
כותרת עמוד במחסום האבנים צילום: אריאל גוגנהיים

רשות העתיקות קיימה הבוקר (שלישי) סיור בהר הבית על מנת לוודא כי לא נגרם נזק לעתיקות הרבות בהר הבית לאחר התפרעויות הפלסטינים בשטח ההר במסגרת חגיגות חודש הרמאדן.

כזכור, העולים להר הבית בתחילת השבוע נחרדו לגלות כי לא רק שהערבים מילאו את מסלול היהודים בהר הבית באבנים - הם השתמשו לשם כך באבנים עתיקות מובהקות מלפני מאות ואלפי שנים.

בהוראת יו"ר רשות העתיקות אלי אסקוזידו סייר הבוקר בהר הבית הארכיאולוג עמית ראם ומצא כי לא נגרם נזק לעתיקות בהר הבית. בשיחה עם ערוץ 7 אמר אסקוזידו כי חרף ההתפרעויות, "אין פגיעה בארכיאולוגיה, לא פירקו מבנים. השתמשו באבנים ופריטים שהיו במערום החורשה ליד שער הרחמים. אנחנו עם המשטרה על ההר כל הזמן בפיקוח".

כפי שפורסם, מספר גופים פנו אתמול (שני) לרשות העתיקות בדרישה למנוע את הרס העתיקות שמבצעים הפורעים ערבים בהר הבית.

"אנחנו לא מקבלים את ההפקרות הזו", נכתב במיילים ששיגרו פעילי תנועת "בידינו למען הר הבית" למנהל רשות העתיקות. "על רשות העתיקות להיכנס מיד להר הבית ולהציל ולשמר את העתיקות שהמחבלים פיזרו בשטח".

במכתב שנשלח מארגון 'בצלמו' לרשות העתיקות נכתב: "הר הבית הינו המקום החשוב והקדוש ביותר בעולם. לא ייתכן שיחוללו בו עתיקות ורשות העתיקות לא תגיב ותפעל. רשות העתיקות מונעת כל בניה בכל מקום ומעכבת שנים בניה עקב חששות שונים במקרה זה ישנה הריסה ודאית במקום הקדוש בעולם".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אני מברך על ההיענות של רשות העתיקות כבר הבוקר לבדוק את מצב העתיקות ולפעול לעצירת ההרס. הר הבית הינו המקום הקדוש והחשוב בעולם ואסור חלילה שהמקום יחולל ויפגע. המקום הינו בית תפילה קדוש לכל העמים והלאומים ואסור לתת לקומץ קיצוני מסית ואלים להרוס את הדבר. נמשיך לפעול לחיזוק המקום והחזרת הריבונות היהודית למקום כי רק ריבונות יהודית תגרום לחופש פולחן בהר לכולם".

תום ניסני, מנכ"ל בידינו למען הר הבית הוסיף, "השימוש בעתיקות לטובת ידויי אבנים או להצבת מחסומים בפני עולים יהודים להר הוא שימוש שרשות העתיקות צריכה לדאוג להפסיק מיידית. האבנים והפריטים שבהם השתמשו הפורעים בהר הבית הם עתיקות שמקומם לא להיזרק ממקום למקום לפי גחמותיהם של מחבלים כאלה ואחרים. רשות העתיקות חייבת לדאוג להוצאת הפריטים מהר הבית. אי אפשר להפקיר יותר את ההיסטוריה לחסדיהם של פורעים שהמשטרה לא מצליחה למנוע מהם להזיז, להשליך ולפגוע בעתיקות".