מסכות בעידן קורונה
מסכות בעידן קורונה צילום: איסטוק

אחרי יותר משנתיים נפרדים מהמסכות: לנוכח הירידה בתחלואה בנגיף הקורונה ראש הממשלה נפתלי בנט ושר הבריאות ניצן הורוביץ, הודיעו היום (רביעי) על ביטול חובת עטיית מסכות בחללים סגורים.

בהתאם, תבוטל חובת עטיית המסיכה, למעט במקומות בעלי פוטנציאל הדבקה גבוה (בתי חולים, מוסדות מגן אבות ואימהות, טיסות, ואדם הנמצא בדרכו לבידוד).

ההחלטה תיכנס לתוקף במוצאי השבת הקרובה בשעה 20:00, בכפוף לאישור ועדת הבריאות של הכנסת.

מוקדם יותר קרא פרויקטור הקורונה לשעבר ומנהל בית החולים איכילוב פרופ' רוני גמזו לממשלת ישראל להסיר את כל מגבלות הקורונה.

"רבים מהישראלים המטיילים בימים אלו בחו"ל מופתעים לגלות איך הקורונה נעלמה ברוב המדינות. הגיע הזמן לעשות את הדבר הנכון גם בישראל ולהסיר את המגבלות, את המסיכות, גם בחללים סגורים, בטח לתלמידי בתי הספר, למעשה בכל מקום, כי הקורונה כיום כבר לא מסכנת כבעבר.

כמעט בכל המדינות לא מבקשים תעודות חיסון, תווים ירוקים, בדיקות PCR או אנטיגן. בצדק, כי התוספת של זה לכלל תחלואת הקורונה - שולית ביותר. אין מקום להמשיך עם בדיקות קורונה בכניסה לישראל, או בכל מקום סתם לאנשים בריאים ובטח לא להשאיר עשרות אלפי אנשים בבידוד עד התשובה", אמר גמזו.

"חבל על הכסף והחופש של האזרחים, על האופרציה ועל הטרטור המיותר. אז אם הכל חכם ונכון ומוצדק בכל אירופה ואמריקה, למה בישראל אנחנו נשארים עם זה? למה אני והרבה אחרים נצטרך לשלם יותר מ - 60 שקלים לבדיקה בחזרה ארצה שלא נעשית היום בשום מקום בעולם המערבי המחוסן?", תהה פרופ' גמזו.

הוא סיכם, "דיווחו שקרוב למיליון ישראלים יוצאים ונכנסים לישראל סביב הפסח. לא חבל 60 מיליון שקל ישולמו על ידי האזרחים למימוש מדיניות לא עדכנית? גם אם יהיה עוד גל, נתמודד אז. אני קורא לממשלת ישראל לקבל את ההחלטות בהתאם. הגיע הזמן לשנות כיוון להתקדם".

במדינות רבות בעולם כבר הסירו את חובת עטיית המסכות בחללים סגורים ושלשום הוחלט גם לבטל את החובה לחבוש מסכות בתחבורה הציבורית בארה"ב.

שופטת בית המשפט בפלורידה, קתרין קימבל מיזל, הורתה לבטל את החובה שעליה הורה ממשל ביידן בטענה כי מדובר ב"הוראה לא חוקית". השופטת גם העבירה ביקורת על סוכנות הבריאות הלאומית וטענה כי "היא חרגה מסמכויותיה".

בפסק דין שהשתרע על פני 59 עמודים כתבה השופטת מיזל כי "המרכז לבקרת מחלות ומניעתן (CDC) לא הצליח להצדיק את החלטתו ולא פעל לפי נהלים ראויים לקביעת הכללים. מכיוון שהמערכת המשפטית שלנו אינה מאפשרת לסוכנויות לפעול בניגוד לחוק גם בחתירה למטרות רצויות, בית המשפט מכריז על חובת חבישת המסכות לא חוקית ומבטל אותה".

הפסיקה מהווה מכה לממשל ביידן ולמרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן, שרק בשבוע שעבר הודיעו על הארכת החובה לחבוש מסכות בתחבורה הציבורית עד לתאריך 3 במאי. בעקבות הפסיקה הודיעה רשות התחבורה האמריקאית כי אין יותר חובה לחבוש מסכות בכל אמצעי התחבורה הציבורית, לרבות מטוסים, רכבות, אוטובוסים ועוד.

בבית הלבן קיבלו באכזבה את ההחלטה על ביטול ההוראה של הבית הלבן ורשויות הבריאות האמריקאיות.

דוברת הבית הלבן, ג'ן פסקי, כינתה את ההחלטה של בית המשפט "מאכזבת" והוסיפה כי "המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ומניעתן עדיין ממליץ על המשך חבישת המסכות בתחבורה הציבורית".

התביעה לבטל את חובת חבישת המסכות הוגשה בחודש יולי 2021 על ידי "קרן ההגנה על חופש הבריאות" המתנגדת לחובת חיסונים או מסכות הגנה על האזרחים. כמה מחברות התעופה, בהן דלתא ויונייטד איירליינס, בירכו על ההחלטה של בית המשפט והוסיפו כי "חובת חבישת מסכות ההגנה תהיה אופציונלית בלבד כעת".